Pieśń zdrowej gleby

Adobe Stock
Adobe Stock

Na podstawie odgłosów wydawanych przez żyjące pod ziemią organizmy można ocenić bioróżnorodność, a co za tym idzie - "stan zdrowia” gleby – informuje „Journal of Applied Ecology”.

Jak oceniają eksperci, 75 proc. gleb na świecie uległo degradacji. Kompleksową ocenę gleby zwykle przeprowadza się w specjalistycznym laboratorium na podstawie parametrów takich jak struktura, zawartość materii organicznej, pH czy zasobność w makro- i mikroelementy. Istnieją także specjalistyczne przenośne urządzenia do pomiaru pH, żyzności czy innych właściwości w warunkach polowych.

Naukowcy z Flinders University (Australia), współpracujący z Chińską Akademią Nauk, proponują wsłuchiwanie się w glebę. Wprowadzone pod ziemię mikrofony pozwalają na kilkuminutowe nagrania, których analiza pozwala ocenić rodzaj i liczebność żyjących w glebie zwierząt, na przykład dżdżownic. Stosowane są również przenośne komory tłumiące dźwięk do badania próbek gleby.

Trwające pięć dni eksperymenty z pasywnym monitoringiem akustycznym zostały przeprowadzone w regionie Mount Bold w Adelaide Hills w Australii Południowej. Wykorzystano różne narzędzia i wskaźniki do pomiaru bioróżnorodności. Bezkręgowce glebowe były także liczone ręcznie.

Monitoring akustyczny przeprowadzono na glebie w buszu, a także na zdegradowanych działkach i ziemi, którą 15 lat wcześniej poddano rekultywacji.

„Złożoność akustyczna i różnorodność są znacznie wyższe na działkach rekultywowanych czy porośniętych roślinnością typową dla buszu niż na działkach zdegradowanych, zarówno in situ, jak i w komorach tłumienia dźwięku. Złożoność akustyczna i różnorodność są również znacząco związane z liczebnością i bogactwem bezkręgowców glebowych” – powiedział dr Jake Robinson z Uniwersytetu Flinders, pierwszy autor artykułu .

„Oczywista złożoność akustyczna i różnorodność naszych próbek są związane z liczebnością bezkręgowców glebowych – od dżdżownic, chrząszczy, po mrówki i pająki – i wydaje się, że jest to wyraźne odzwierciedlenie zdrowia gleby – wskazał badacz. - Wszystkie żywe organizmy wydają dźwięki, a nasze wstępne wyniki sugerują, że różne organizmy glebowe wydają różne profile dźwięków w zależności od swojej aktywności, kształtu i wielkości.”(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera