Uczelnie i instytucje

Rzecznik MSZ: sprawa studentów zatrzymanych w Nigerii idzie ku pozytywnemu rozwiązaniu

Mapa Nigerii; Adobe Stock
Mapa Nigerii; Adobe Stock

Strona nigeryjska poinformowała, że cały czas badana jest kwestia zatrzymanych polskich studentów i procedury muszą się dopełnić; wygląda na to, że sprawa idzie ku pozytywnemu rozwiązaniu - powiedział PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. Podkreślił, że studentom nie zostały postawione żadne zarzuty.

O zatrzymaniu przez władze Nigerii siedmiorga Polaków w trakcie antyrządowych demonstracji, które odbywały się w stanie Kano na północy kraju, poinformował 7 sierpnia Reuters za rzecznikiem nigeryjskich sił bezpieczeństwa. To sześcioro studentów Uniwersytetu Warszawskiego i ich wykładowczyni. Dwa dni później polskie MSZ przekazało, że zatrzymani studenci i ich wykładowczyni czują się dobrze i są w dobrym stanie; mieszkają w hotelu.

Rzecznik MSZ powiedział we wtorek, że "generalnie nie ma istotnej zmiany", jeśli chodzi o sytuację studentów. Dodał, że w poniedziałek kolejny raz rozmawiał z nimi polski konsul, były także rozmowy w MSZ.

"Ze strony nigeryjskiej mamy informację, że sprawa jest cały czas badana i mają swoje wewnętrzne procedury, które muszą się dopełnić, oraz że pozytywne jest to, że nie są im postawione zarzuty i oni są zatrzymani, a nie aresztowani" - powiedział Wroński.

Dodał, że studenci i ich wykładowczyni przebywają w hotelu pod strażą; Wroński zaznaczył, że jest to hotel o dobrym standardzie. "Sprawa dalej się toczy, nie ma istotnego przełomu. Wiemy o tym, że rodziny studentów są bardzo poddenerwowane sytuacją, ale wygląda na to, że sprawa idzie ku pozytywnemu rozwiązaniu, nie ma żadnych sygnałów, żeby tam coś złego chciano naszym studentom zrobić" - powiedział Wroński.

Podkreślił, że szybko zniknęły "absurdalne" stwierdzenia, że polscy studenci w jakiś sposób inspirowali protesty i machali na demonstracji rosyjskimi flagami. "Po prostu byli w pobliżu demonstracji w niewłaściwym miejscu, a są wytyczne (ze strony nigeryjskiej), żeby nie znajdowywać się w takich miejscach. Mam nadzieję, że to zostanie uznane w kategoriach incydentu, a nie naruszenia prawa" - powiedział rzecznik MSZ.

Zapewnił, że toczą się intensywne rozmowy ze stroną nigeryjską i wynika z nich, że nie należy traktować w sposób negatywny faktu, że polskim studentom nie zostały postawione zarzuty. "To raczej jest znamię pozytywnego rozwiązania całego problemu" - powiedział Wroński.

Dodał, że polscy studenci i ich wykładowczyni są w dobrej kondycji fizycznej, żywność w hotelu jest dobra, mają też zapewnioną opiekę medyczną. "Gorzej się czują (psychicznie) z tego względu, że nadal pozostają w izolacji i jest ograniczony kontakt z rodzinami" - zaznaczył Wroński.

Demonstracje w Nigerii trwały od początku sierpnia w ramach akcji nazwanej przez organizatorów "10 Dniami Wściekłości". Protestom towarzyszyły starcia z policją i grabieże, zwłaszcza w północnej części kraju. (PAP)

kos/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.06.2023. Tabliczka informacyjna na budynku Szkoły Głównej Handlowej - SGH w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Powstaje Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami w SGH

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera