Sprowadzony z Dunaju sum pospolity niszczy populacje ryb w rzekach Płw. Iberyjskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ekosystemy rzek przepływających przez Półwysep Iberyjski zostały zakłócone przez wprowadzenie do nich populacji suma pospolitego - twierdzą portugalscy biolodzy. Jak wskazują, gatunek ten poluje na większość gatunków ryb występujących w rzekach Portugalii i Hiszpanii.

Według analiz portugalskiego Ośrodka Badań nad Morzem i Środowiskiem (MARE) jedną z najbardziej dotkniętych przez "szkodliwą obecność" suma pospolitego jest rzeka Tag.

Jak wyjaśnił Filipe Ribeiro, naukowiec z MARE, w ciągu ostatnich trzech dekad obecności suma w Tagu zanotowano duże zniszczenia związane z żerowaniem tego gatunku. Jego przedstawiciele osiągają do 100 kg masy ciała.

"Sum pospolity jest w rzece Tag poważnym drapieżnikiem, który szybko się rozmnaża i poluje na miejscowe ryby prowadząc do znaczącego spadku ich liczebności" - dodał Ribeiro.

Portugalski biolog odnotował, że inną rzeką, w której sum zakłócił równowagę, jest przepływające przez Hiszpanię i Portugalię Douro.

Naukowcy z MARE oraz Instytutu Rolnictwa w Santarem przebadali populację suma pospolitego w rzece Tag, na odcinku pomiędzy miastami Vila Franca de Xira oraz Abrantes. Stwierdzili, że ryba ta atakuje niemal wszystkie istniejące tam gatunki ryb.

"Przeanalizowaliśmy układ pokarmowy 261 okazów suma pospolitego, stwierdzając ich układzie pokarmowym obecność 31 gatunków ryb ze wszystkich 36 występujących w tym akwenie" - przekazał Ribeiro.

Powszechny dla Europy Środkowej i Wschodniej sum pospolity został wprowadzony do hiszpańskich rzek w 1974 r. przez niemieckiego biologa Rolanda Lorkowsky'ego, który wpuścił do nich okazy z Dunaju. W kolejnych dekadach gatunek ten zadomowił się zarówno w dużych rzekach Półwyspu Iberyjskiego, jak też i w mniejszych.

Poza Tagiem i Douro ryba ta jest dziś powszechna także w Ebro, Segre, Segura, Jucar, a także w Gwadalkiwir.

Z Santarem Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera