Uczelnie i instytucje

Na Uniwersytecie Warszawskim powołano Zespół ds. Prostego Języka

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Opracowaniem prostojęzycznych standardów komunikacji akademickiej, organizacją szkoleń oraz popularyzacją wiedzy na temat prostego języka zajmie się Zespół ds. Prostego Języka, który powołano na Uniwersytecie Warszawskim - poinformowała uczelnia.

Zespół powołał 26 sierpnia br. prof. Sławomir Żółtek, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia.

“Prosty język to sposób komunikacji między instytucją a odbiorcą niespecjalistycznym. Dzięki jego stosowaniu czytelnik zrozumie komunikat po pierwszej lekturze, szybko znajdzie w tekście informację, której szuka, a także nie popełni błędów, gdy będzie wykonywać jakiekolwiek czynności na podstawie tego komunikatu” – mówi, cytowana w komunikacie UW, prof. Monika Kresa z Wydziału Polonistyki, która koordynuje prace Zespołu.

Pomysł jego powołania powstał na Wydziale Polonistyki UW w środowisku skupionym wokół Fundacji Języka Polskiego. W skład Zespołu ds. Prostego Języka weszły językoznawczynie i specjalistki ds. upraszczania języka, przedstawiciele studentów i doktorantów oraz osoby, które na co dzień zajmują się potrzebami i wyzwaniami komunikacyjnymi, ponieważ kierują biurami mającymi stały kontakt z członkami społeczności akademickiej.

Jak informuje Uniwersytet Warszawski, Zespół zajmie się przede wszystkim opracowaniem prostojęzycznych standardów komunikacji akademickiej, organizacją szkoleń i warsztatów z prostego języka dla różnych grup społeczności uniwersyteckiej oraz popularyzacją wiedzy na temat prostego języka.

Uczelnia przypomina, że komunikację upraszczają coraz liczniejsze urzędy, instytucje i firmy prywatne. Część z nich podpisała Deklarację prostego języka. W listopadzie 2023 roku do grona sygnatariuszy deklaracji dołączył Uniwersytet Warszawski.

“Decyzja o podpisaniu dokumentu wynikała ze zmieniających się potrzeb komunikacyjnych, w tym potrzeb społeczności akademickiej. Osoby pracujące i studiujące na UW czytają i piszą nie tylko opracowania naukowe. Na co dzień mają do czynienia również z podaniami, regulaminami, instrukcjami, decyzjami administracyjnymi i innymi dokumentami urzędowymi – tłumaczy prof. Kresa. - Dodatkowo współczesna kultura sprawia, że codziennie dociera do nas bardzo dużo informacji, mamy kłopoty ze skupieniem, teksty użytkowe zwykle skanujemy wzrokiem, a nie czytamy, chcemy zaoszczędzić czas również podczas czytania. Prosty język jest odpowiedzią na te potrzeby” - dodaje.

Więcej informacji na temat Zespołu można znaleźć na stronie internetowej.

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera