Historia i kultura

Dziedzictwo kulturowe a neuronauka w europejskim badaniu META-MUSEUM

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak różne aspekty dziedzictwa kulturowego wpływają na świadomość, odporność i pewność siebie mieszkańców Europy – sprawdzą eksperci z 10 krajów w ramach projektu META-MUSEUM. W badaniach wezmą również udział naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI).

"W październiku badacze OPI rozpoczynają prace w ramach nowego projektu, w którego przygotowanie zaangażowało się aż 14 instytucji naukowych z 10 państw. To zupełnie nowe przedsięwzięcie badawcze, którego wyniki mogą przyczynić się nie tylko do opracowania ciekawych teorii, ale także planowane jest opracowanie innowacyjnych narzędzi. META-MUSEUM to projekt, który łączy kulturę, neuronaukę i nowoczesne technologie” – podkreślił dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji, cytowany w przesłanej informacji prasowej.

Głównym celem badaczy – neuronaukowców, socjologów, muzeologów i informatyków – jest zgłębienie zależności pomiędzy dziedzictwem kulturowym a neuronauką. Eksperci będą pracować nad nowym podejściem do komunikacji kulturowej oraz opracują narzędzia technologiczne, które wspierają dane procesy.

Punktem wyjścia do podjęcia badań, jak wskazali naukowcy, było coraz więcej pojawiających się teorii o wpływie dziedzictwa kulturowego na zdolność ludzi do radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami. Muzea bowiem (wraz z ekspozycjami, ale także już sama wizyta w nich) m.in. pozwalają spojrzeć na własne problemy z innej perspektywy, pomagają rozwijać empatię i zrozumienie wobec innych oraz rozwijać umiejętności krytycznego myślenia, a także promują dialog między różnymi grupami społecznymi i zachęcają do angażowania się w różne działania zarówno na rzecz jednostki, jak i społeczności.

„Zbyt często uważa się, że dziedzictwo kulturowe działa tylko na poziomie poznawczym, a ponadto jest nośnikiem niezmiennych treści” – wskazały badaczki Valeria Minucciani i Michela Benente z Politechniki w Turynie, cytowane przez OPI.

Dodały, że zgodnie z najnowszą definicją muzeum, spotkanie z dziedzictwem kulturowym nie tylko zwiększa wiedzę, ale także zachęca do interpretacji i prowokuje do refleksji. „Neuronauka, współpracując z innymi dyscyplinami, może pomóc lepiej nam zrozumieć, jak działa spotkanie z dziedzictwem i jak może ono wspierać współczesnych obywateli Europy” – podkreśliły.

Eksperymenty badawcze będą realizowane m.in. w trzech europejskich muzeach: Muzeum Archeologicznym Katalonii w Barcelonie (Hiszpania), MuséoParc Alésia (Francja) oraz w Muzeum Egipskim w Turynie (Włochy). Ale naukowcy zbadają również kwestię spotkania człowieka z dziedzictwem poza tradycyjnie wyznaczonymi miejscami m.in. na oddziałach szpitalnych i w przestrzeniach miejskich, gdzie będą mogli zaangażować również osoby, które zazwyczaj nie odwiedzają miejsc kultury.

Ośrodek Przetwarzania Danych – w dokładniej jego Laboratorium Interaktywnych Technologii – odpowiada za opracowanie ram teoretycznych dla prowadzonych badań, przygotowanie narzędzi badawczych oraz analizę i interpretację zebranych w ramach projektu danych – podał dr Zbigniew Bohdanowicz, kierownik projektu META-MUSEUM w OPI.

Jak przekazał OPI, projekt META-MUZEUM – który potrwa trzy lata – jest dofinansowany z programu Horyzont Europa. W komunikacie podano, że koordynatorem jest Politechnika w Turynie (Włochy), a partnerami są: „La Sapienza” Uniwersytet Rzymski (Włochy); Uniwersytet Amsterdamski (Holandia); Kentro Merimnas Oikogeneias Kai Paidiou (Grecja); Uniwersytet Fryderyka Schillera w Jenie (Niemcy); Ośrodek Przetwarzania Informacji-Państwowy Instytut Badawczy (Polska); Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina (Litwa); Europejska Akademia Muzealna (Holandia); Beia Consult International Srl (Rumunia); Nordyckie Centrum Dziedzictwa i Kreatywności (Szwecja); Morfwtiko Idryma Ethnikis Trapezis-MIET (Grecja); MuséoParc Alésia (Francja); Agencja Katalońska ds. Dziedzictwa Kulturowego (Hiszpania); Fundacja Muzeum Starożytności Egipskich w Turynie (Włochy).

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera