Brazylia/ W ponad 240 miastach wilgotność powietrza jak na pustyni lub gorsza

Susza w stanie São Paulo, Brazylia. Źródło: Adobe Stock
Susza w stanie São Paulo, Brazylia. Źródło: Adobe Stock

W ponad 240 miastach Brazylii poziom wilgotności powietrza utrzymuje się na takim samym poziomie lub jeszcze niższym niż na pustyni, podał Narodowy Instytut Meteorologii (Inmet) z siedzibą w Brasilii, stolicy kraju.

Władze rządowego instytutu przekazały, że w kraju notowana jest “bezprecedensowa susza”, czego potwierdzeniem jest niski poziom wilgotności powietrza.

Dyrekcja Inmet, cytowana przez radio Band, sprecyzowała, że wilgotność powietrza w warunkach pustynnych określana jest średnio na poziomie 7 proc.

Według brazylijskich meteorologów nad Brazylią utrzymują się od kilku miesięcy wysokie temperatury powietrza oraz niedobór opadów deszczu. Wszystko to sprawia, jak wyjaśnili, że wskutek upału wilgoć paruje, prowadząc do szybkiego wysuszenia gruntu.

Ze statystyk meteorologów wynika, że na terenach zamieszkanych przez ponad 12 mln mieszkańców Brazylii deszczu nie było co najmniej trzech i pół miesiąca. W tym okresie, jak dodali eksperci z Inmet, nie padało na terenie 75 brazylijskich miast, wśród których jest m.in. Brasilia, Belo Horizonte, Palmas, Cuiaba, a także Goiania.

Według władz Brazylii w kraju panuje susza niespotykana od 1950 r., kiedy zaczęto tam prowadzić ogólnokrajowe statystyki dotyczące temperatury i wilgotności powietrza oraz stopnia wysuszenia gruntu. (PAP)

zat/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera