Statek kosmiczny Sojuz dotarł na ISS

EPA/MAXIM SHIPENKOV 11.09.2024
EPA/MAXIM SHIPENKOV 11.09.2024

Statek kosmiczny Sojuz MS-26 z dwoma rosyjskimi kosmonautami i amerykańskim astronautą na pokładzie dotarł w środę późnym wieczorem na Międzynarodową Stację Kosmiczną - poinformował rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Sojuz wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i po około trzech godzinach lotu zadokował do rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na ISS poleciało dwóch rosyjskich kosmonautów Aleksiej Owczynin i Iwan Wagner oraz amerykański astronauta NASA Donald Pettit.

W trakcie swojej misji rosyjscy kosmonauci i amerykański astronauta mają przeprowadzić 42 eksperymenty naukowe, z których trzy prowadzone będą po raz pierwszy. Ponadto w grudniu Owczynin i Wagner odbędą spacer kosmiczny, w trakcie którego zainstalują spektrometr na zewnętrznej powłoce jednego z modułów stacji.

Trzyosobowa załoga ma spędzić na orbicie Ziemi 202 dni i powrócić 1 kwietnia 2025 r.

Obecnie na ISS w ramach rutynowych misji przebywają kosmonauci Oleg Kononienko, Nikołaj Chub i Aleksander Grebenkin oraz astronauci NASA Tracy Dyson, Matthew Dominick, Michael Barratt i Jeanette Epps.

Na stacji są także Amerykanie Barry Wilmore i Sunita Williams, którzy przybyli tam w czerwcu br. i mieli wrócić na Ziemię po siedmiu dniach, ale z powodu awarii kapsuły Starliner Boeinga, którą lecieli, zostali zmuszeni do pozostania w kosmosie do lutego przyszłego roku. (PAP)

sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera