Szwecja/ Polak odebrał Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii

Źródło: PAP
Źródło: PAP

Polski pielęgniarz i student informatyki Adrian Nowakowski odebrał w czwartek na Zamku Królewskim w Sztokholmie z rąk szwedzkiej monarchini Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award).

Nowakowski został wyróżniony za projekt "Stefania" wykorzystujący sztuczną inteligencję do nauki komunikacji z pacjentami z demencją. Pielęgniarz pracuje w Klinice Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie (UCK WUM).

Nagroda to dyplom, stypendium w wysokości 6 tys. euro oraz możliwość odbycia stażu. "Nie denerwuję się, jest fajnie" - powiedział Nowakowski w rozmowie z PAP tuż przed ceremonią. 

Oprócz Polaka laureatami konkursu zostali również pielęgniarki i studenci ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Litwy i USA.

Dotychczas ogłoszono laureatów w 10. edycjach Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii, a ośmiu w Polsce. W ostatniej odsłonie konkursu rywalizowało prawie 170 polskich pielęgniarek i pielęgniarzy oraz studentów pielęgniarstwa.

Królowa Szwecji Sylwia znana jest z działalności na rzecz opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. W latach 90. ubiegłego wieku chorobę tę zdiagnozowano u matki królowej.

Według danych przedstawionych przez Swedish Care International, organizatora konkursu, w Polsce na demencję cierpi 600-700 tys. osób i jak się prognozuje, liczba ta będzie rosła wraz ze starzeniem się społeczeństwa.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Nauka w Polsce

zys/ ap/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera