XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem "Równy dostęp - równe szanse"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do czujności na potencjalne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który będzie obchodzony w dniach 16-21 września. Tydzień ten będzie przebiegał pod hasłem "Równy dostęp - równe szanse".

W ramach tego tygodnia, w różnych regionach, w tym w Podlaskiem, lekarze zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne.

We wtorek 17 września można się zgłosić do Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, a 20 września do Poradni Chirurgii Szczękowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - poinformowali w piątek na konferencji prasowej w szpitalu wojewódzkim koordynatorzy akcji w regionie.

Dr Dorota Dziemiańczyk-Pakieła, zastępca kierownika oddziału otolaryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej szpitala wojewódzkiego przypomniała, że nowotwory głowy i szyi to wszystkie nowotwory zlokalizowane powyżej obojczyka: gardła, krtani, jamy ustnej, języka, policzków, ślinianek, nowotwory szczękowe, ale też skóry. "Głównie są to nowotwory pochodzenia płaskonabłonkowego, ale również mięsaki, czerniaki to nowotwory, które również w tej grupie się znajdują" - powiedziała Dziemiańczyk-Pakieła.

Podkreśliła, że w tym roku lekarze chcą szczególnie zwracać uwagę na to, jak wiele osób ma wciąż utrudniony dostęp do lekarza. Np w Podlaskiem wiele starszych osób mieszka samotnie na wsi i same nie mogą przyjechać do lekarza, nie ma im kto pomóc. "Taka jest rzeczywistość wielu naszych pacjentów" - dodała Dziemiańczyk-Pakieła.

Powiedziała, że dostęp do lekarzy jest ważny, bo wczesne wykrycie nowotworów to szansa na leczenie i zachowanie komfortu życia. Wskazała, że rocznie ok. 6-7 tys. osób zachoruje na nowotwory głowy i szyi, a ponad połowa z nich umrze z powodu zaawansowania choroby.

Lekarze zwracają więc uwagę na to i apelują o to, aby być czujnym na objawy - także u osób, które są blisko nas. Wskazują, że czujność powinny budzić np. chrypka, która utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, kaszel, jednostronna niedrożność nosa, ból podczas przełykania, długie problemy z emisją głosu, guzki na szyi, zmiany w obrębie jamy ustnej. Przyczyną raka może być palenie papierosów czy picie alkoholu, ale też wirus HPV (brodawczaka ludzkiego). Dodano, że z nowotworem głowy i szyi trafia coraz więcej pacjentów młodych, którzy nie palili i nie pili.

Dr Natalia Tołłoczko-Iwaniuk ze szpitala wojewódzkiego dodała, że w Europie wciąż niedoszacowany jest udział wirusa HPV w rozwijaniu się nowotworów. "Wirus HPV to nie jest jeden wirus, to jest ok. stu podtypów tego wirusa, z czego nie każdy ma potencjał onkogenny" - powiedziała. Dodała, że wirusem można się zarazić przez skórę czy błony śluzowe jamy ustnej czy narządów płciowych. Przypomniała, że jest dostępna szczepionka, z której można korzystać - zarówno osoby przed inicjacją seksualną, ale i później.

W Podlaskiem działają interdyscyplinarne zespoły lekarzy z różnych placówek i zajmują się pacjentami z nowotworami głowy i szyi. Są koordynatorzy leczenia takich pacjentów, którzy pomagają im odnaleźć się na wszystkich etapach zarówno diagnostyki, jak i później leczenia. "To jest bardzo ważne, żeby pacjent miał taką opiekę" - powiedziała Dziemiańczyk-Pakieła.

Do badań zachęcali innych pacjenci, którzy przeszli leczenie. Pani Grażyna jest wyleczona z raka w obrębie szyi. Opowiadała, że zaczęło się od małego guzka na szyi i chrypy, którą wiązała ze swoją pracą zawodową, a nie chorobą. Przeszła operację, chemioterapię, radioterapię, wymagała rehabilitacji, cały czas potrzebna jest fizjoterapia. "Ważne jest żeby (iść na badania) jak najszybciej. Nie bagatelizujemy żadnej zmiany" - dodała pani Barbara.

U pana Zbigniewa nowotwór w żuchwie wykryto przy okazji bólu zęba - ósemki. Pacjent przeszedł rozległą operację wycięcia dużego fragmentu kości żuchwy i tkanek miękkich z rekonstrukcją. "Wszystko może wyjść z błahej rzeczy (...) ale trzeba się badać" - dodał pacjent.(PAP)

Nauka w Polsce

kow/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (aldg) PAP/Jarek Praszkiewicz

    Kontrowersje wokół ministra Wieczorka - od IDEAS NCBR po oświadczenie majątkowe

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (ad) PAP/Paweł Supernak

    Dariusz Wieczorek poinformował w czwartek, że złożył rezygnację z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera