Małopolska Noc Naukowców 27 września w ponad 70 różnych instytucjach

28.09.2018 PAP/Jan Graczyński
28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

Ponad 70 różnych instytucji, w tym uczelni i muzeów, przygotowuje atrakcje na 18. Małopolską Noc Naukowców, która odbędzie się 27 września w 12 miastach i miejscowościach województwa. Po raz pierwszy w akcję włączyło się Zakopane, gdzie specjalną ofertę szykuje Muzeum Tatrzańskie.

„Każda następna edycja jest bogatsza od poprzedniej (…). W tym roku np. po raz pierwszy do zespołu miast uczestniczących w projekcie dołącza Zakopane. To przedsięwzięcie organizowane w całej Europie, dla wszystkich grup wiekowych” – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek wicemarszałek Małopolski Ryszard Pagacz.

Organizatorzy zwrócili uwagę, że jeżeli chodzi o liczby, to 18. edycja jest rekordowa w stosunku do poprzednich. W programie znalazło się ponad 3 tys. wydarzeń – warsztatów, w tym zajęć w laboratoriach, wejść do miejsc na co dzień niedostępnych, spotkań z naukowcami, konkursów.

Wydarzenia odbywać się będą w ponad 150 lokalizacjach w największych miastach Małopolski, takich jak Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, ale i w mniejszych miejscowościach, np. w Klęczy Dolnej niedaleko Wadowic. W organizację Nocy zaangażowało się ok. 1,3 tys. studentów i tylu samo naukowców.

Muzeum Tatrzańskie, które pierwszy raz uczestniczy w Nocy, zaprasza m.in. na oglądanie pod mikroskopem insektów niszczących muzealia, wyjście w teren z doktorem Marcinem Warchałowskim w poszukiwaniu ukrytych nietoperzy, grę przybliżającą dawne stroje z Podhala.

W Krakowie wśród nowości programowych są zwiedzanie dawnego fortu austriackiego przy ul. Kozienickiej, wystawa klocków lego w Świecie Nowych Techników, a na miłośników nocnych eskapad czeka nocowanie w Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana.

Stałymi punktami programu Nocy są m.in. atrakcje w uczelniach wyższych. Co roku wielu gości przyciągają symulatory w Politechnice Krakowskiej, zabawy z ciekłym azotem i przejażdżka traktorem w Uniwersytecie Rolniczym, komora bezechowa w Akademii Górniczo-Hutniczej. Popularnością cieszą się też pokazy w obserwatorium astronomicznym w Niepołomicach i „triki fizyki” w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.

Wśród instytucji najbardziej zaangażowanych w organizację Nocy jest Uniwersytet Jagielloński. W tym roku szczególnie zaprasza on do Wydziału Chemii na kampusie na Ruczaju. Jak podkreślił rektor UJ prof. Piotr Jedynak, jest to jeden z najnowocześniejszych wydziałów uczelni, ale i miejsce, które być może – jak mówił – byłoby atrakcyjne do kręcenia zdjęć do odcinków „Harrego Pottera”.

Rektor UJ zaznaczył, że uczelnia poprzez udział w Nocy Naukowców realizuje swoją trzecią misję, którą – obok prowadzenia badań naukowych i kształcenia przyszłych pracowników – jest współpraca z otoczeniem, ze środowiskiem lokalnym.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy jest darmowy. Na niektóre punkty programu trzeba się wcześniej zarejestrować ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - zapisy ruszają 19 września o godz. 9. Szczegóły są na stronie internetowej tegorocznej edycji.

Małopolska Noc Naukowców to część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, która odbywa się w 23 krajach i ponad 400 miastach Europy. Każdego roku uczestniczy w niej ponad 1,5 mln osób. W edycji małopolskiej w 2023 r. wzięło udział ok. 65 tys. osób.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest województwo małopolskie. Wydarzenie finansuje Unia Europejska. Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. (PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

  • 28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

    Śląskie/ Sześć uczelni przygotuje ponad 500 wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera