Coroczny Marsz dla Nauki - w sobotę w Warszawie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W sobotę w Warszawie wyruszy po raz kolejny Marsz dla Nauki - coroczne wydarzenie służące upowszechnianiu nauki i wprowadzaniu jej "pod strzechy". Uczestnicy spaceru dotrą na Festiwal Nauki, by w ramach akcji "Zapytaj naukowca" porozmawiać z przedstawicielami różnych dziedzin.

Tegoroczny masz rusza o godz. 12. "Nasza trasa, pełna wyrazów podziwu dla nauki będzie wyglądała następująco: skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego 'Cubryny', Leszczyńska, Oboźna, Krakowskie Przedmieście, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28. (...) Spacer zakończymy, docierając na Festiwal Nauki, gdzie zorganizujemy akcję 'Zapytaj naukowca', w której będziecie mogli porozmawiać z naukowcami z różnych dziedzin oraz wernisaż grafik kampanii 'A dowodzik jest?'" - zapowiadają organizatorzy akcji, naukowcy z Fundacji Marsz dla Nauki.

"Pamiętajcie o butelce wody, wygodnych butach i banerach głoszących, dlaczego nauka jest dla Was ważna" - apelują do potencjalnych uczestników.

Uczestnicy marszu będą mieli okazję porozmawiać z ekspertami z różnych dziedzin nauki. O kwestie wiązane z genetyką - i szerzej, biologią - można będzie pytać np. prof. Pawła Golika z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Prof. Golik pracował wcześniej w Center for Molecular Medicine w Emory University w stanie Georgia w USA oraz w Centre de Génétique Moléculaire CNRS w Gif-sur-Yvette we Francji. Zajmuje się badaniem ekspresji genów mitochondrialnych i ewolucji współdziałania genomu jądra i mitochondriów, a także wykorzystaniem genetyki do badania ewolucji różnych grup organizmów. We współpracy z Wydziałem Artes Liberales UW uczestniczy też w projektach łączących biologię z humanistyką i sztuką. Jest popularyzatorem nauki, przewodniczącym Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Będzie też można powiedzieć z Anną Łosiak - geolożką planetarną, zajmującą się badaniem kraterów uderzeniowych na Ziemi i procesów kształtujących powierzchnię Marsa, z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Jest absolwentką UW i Michigan State University, doktoryzowała się na Universitat Wien, pracowała na Exeter University w UK. Otrzymała granty: Fulbrighta, NCN, FNP, Europlanet i Maria Sklodowska Cuire Individual Fellowship.

Sobotnie wydarzenie jest cykliczną, popularną w różnych krajach inicjatywą, organizowaną oddolnie przez naukowców. Jego inicjatorzy to Fundacja Marsz dla Nauki. Celem jest przypomnienie tego, jak ważna jest nauka jako działalność człowieka; podkreślenie roli naukowców w społeczeństwie; zachęcenie do większych nakładów finansowo-logistycznych na polską naukę i edukację; wyrażenie poparcia dla działań w przestrzeni publicznej opartych na nauce, w szczególności w kwestiach takich jak: smog, medycyna i szczepienia, energetyka, GMO i rolnictwo, klimat, gospodarka przyrodnicza i ochrona środowiska, seksualność człowieka i dementowanie fake newsów.(PAP)

zan/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP wręczyła Polsko-Francuską Nagrodę Naukową

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Nie żyje b. rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Lewiński

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera