Coroczny Marsz dla Nauki - w sobotę w Warszawie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W sobotę w Warszawie wyruszy po raz kolejny Marsz dla Nauki - coroczne wydarzenie służące upowszechnianiu nauki i wprowadzaniu jej "pod strzechy". Uczestnicy spaceru dotrą na Festiwal Nauki, by w ramach akcji "Zapytaj naukowca" porozmawiać z przedstawicielami różnych dziedzin.

Tegoroczny masz rusza o godz. 12. "Nasza trasa, pełna wyrazów podziwu dla nauki będzie wyglądała następująco: skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego 'Cubryny', Leszczyńska, Oboźna, Krakowskie Przedmieście, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28. (...) Spacer zakończymy, docierając na Festiwal Nauki, gdzie zorganizujemy akcję 'Zapytaj naukowca', w której będziecie mogli porozmawiać z naukowcami z różnych dziedzin oraz wernisaż grafik kampanii 'A dowodzik jest?'" - zapowiadają organizatorzy akcji, naukowcy z Fundacji Marsz dla Nauki.

"Pamiętajcie o butelce wody, wygodnych butach i banerach głoszących, dlaczego nauka jest dla Was ważna" - apelują do potencjalnych uczestników.

Uczestnicy marszu będą mieli okazję porozmawiać z ekspertami z różnych dziedzin nauki. O kwestie wiązane z genetyką - i szerzej, biologią - można będzie pytać np. prof. Pawła Golika z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Prof. Golik pracował wcześniej w Center for Molecular Medicine w Emory University w stanie Georgia w USA oraz w Centre de Génétique Moléculaire CNRS w Gif-sur-Yvette we Francji. Zajmuje się badaniem ekspresji genów mitochondrialnych i ewolucji współdziałania genomu jądra i mitochondriów, a także wykorzystaniem genetyki do badania ewolucji różnych grup organizmów. We współpracy z Wydziałem Artes Liberales UW uczestniczy też w projektach łączących biologię z humanistyką i sztuką. Jest popularyzatorem nauki, przewodniczącym Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Sobotnie wydarzenie jest cykliczną, popularną w różnych krajach inicjatywą, organizowaną oddolnie przez naukowców. Jego inicjatorzy to Fundacja Marsz dla Nauki. Celem jest przypomnienie tego, jak ważna jest nauka jako działalność człowieka; podkreślenie roli naukowców w społeczeństwie; zachęcenie do większych nakładów finansowo-logistycznych na polską naukę i edukację; wyrażenie poparcia dla działań w przestrzeni publicznej opartych na nauce, w szczególności w kwestiach takich jak: smog, medycyna i szczepienia, energetyka, GMO i rolnictwo, klimat, gospodarka przyrodnicza i ochrona środowiska, seksualność człowieka i dementowanie fake newsów.(PAP)

zan/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.09.2024. Historyk prof. Robert Frost (2L) i rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Mariusz Popławski (L) podczas uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Robertowi Frostowi, 16 bm. na Uniwersytecie w Białymstoku. PAP/Artur Reszko

    Prof. Robert Frost doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera