Indie/ Rząd zatwierdził misje na Księżyc i Wenus, a także budowę stacji kosmicznej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rząd Indii zatwierdził w środę misję Chandrayaan-4, której celem jest eksploracja Księżyca, w tym pobranie i transport próbek na Ziemię – podała anglojęzyczna gazeta "The Hindu". Przyjęto także plany misji Venus Orbiter oraz budowę pierwszego modułu stacji kosmicznej Bharatiya Antariksh (BAS).

Chandrayaan-4, z budżetem wynoszącym ok. 253 mln dol., będzie kontynuacją misji Chandrayaan-3, która z sukcesem wylądowała na powierzchni Księżyca w 2023 r. Nowa misja skupi się na opracowaniu technologii niezbędnej dla przyszłych lotów na Księżyc, w tym m.in. na dokowaniu satelitów na orbicie księżycowej oraz pobieraniu i analizie próbek księżycowych.

Jak podają indyjskie media, zakończenie misji spodziewane jest w ciągu 36 miesięcy od momentu zatwierdzenia. Pracami będzie kierować będzie Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO).

Misja ta wpisuje się w indyjski program kosmiczny, którego celem jest załogowe lądowanie na Księżycu do 2040 r.

Rząd przeznaczył ok. 149 mln dol. na misję Venus Orbiter (VOM), której start zaplanowano na marzec 2028 r. Jej głównym celem jest zbadanie procesów zachodzących na powierzchni i pod powierzchnią Wenus oraz w atmosferze, a także wpływu Słońca na atmosferę Wenus.

Rada Ministrów zatwierdziła rozbudowę pierwszego modułu stacji kosmicznej Bharatiya Antariksh (BAS-1) i jego start do 2028 r. Całkowite finansowanie programu Gaganyaan, którego celem jest budowa statku orbitalnego dla astronautów, zostało zwiększone do kwoty ponad 358 mln dol.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera