Szwecja/ Naukowcy: południowy wierzchołek Kebnekaise topnieje w szybszym tempie

Szczyt Kebnekaise, Adobe Stock
Szczyt Kebnekaise, Adobe Stock

Pokryty lodem południowy wierzchołek najwyższego szczytu Szwecji Kebnekaise w Górach Skandynawskich obniżył się od ubiegłego roku o 3,3 metra, najwięcej od 30 lat, do 2089,9 metra n.p.m. - poinformowali w piątek naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Według profesor glacjologii Niny Kirchner przyczyną przyspieszenia tempa topnienia lodowca był rekordowo ciepły tegoroczny sierpień na północy kraju.

W tym roku średnia dla sierpnia odnotowana w stacji badawczej Tarfala przy Kebnekaise wyniosła 9,1 stopnia Celsjusza. Natomiast średnia dla tego samego miesiąca w ciągu ostatnich 10 lat to 6,5 stopnia C.

Drugi, północny wierzchołek Kebnekaise jest ze skały i dlatego ma stałą wysokość wynoszącą 2096,8 metra n.p.m. Od 2018 roku jest on wyższy od lodowego wierzchołka, który z roku na rok topnieje.

Położony w Górach Skandynawskich za kręgiem polarnym Kebnekaise jest największym dwuwierzchołkowym szczytem Szwecji oraz Laponii. Znajduje się około 90 km na zachód od Kiruny.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młody Wszechświat miał więcej czarnych dziur niż szacowali naukowcy

  • Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock

    Wenezuela/ Znaleziono malowidła naskalne i petroglify liczące ponad 4 tys. lat nieznanego pochodzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera