Uczelnie i instytucje

Dr hab. Jacek Bonarek ponownie wybrany na rektora Akademii Piotrkowskiej

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Dr hab. Jacek Bonarek został ponownie wybrany na rektora Akademii Piotrkowskiej. Powtórzenie wyborów w uczelni nakazał minister nauki i szkolnictwa wyższego. Bonarek zwyciężył też we wcześniejszym głosowaniu, które odbyło się w czerwcu.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego po przeprowadzonej w uczelni kontroli unieważnił rozstrzygnięciem nadzorczym czerwcowe wybory na rektora uczelni. Kontrolę wszczęto po zakwestionowaniu przez część społeczności akademickiej procesu wyborczego. Pod koniec lipca br. minister stwierdził m.in. nieważność uchwały Senatu uczelni w sprawie zmiany Statutu Akademii Piotrkowskiej, co miało wpływ na ważność przeprowadzonych wyborów na rektora uczelni na kadencję 2024-2028. W związku z tym głosowania na członków Kolegium Elektorów, Senatu oraz na funkcję rektora musiały odbyć się ponownie.

Procedurę zakończono w tym tygodniu i w wyborach na rektora ponownie zwyciężył dr hab. Jacek Bonarek, który był jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko przez Radę Uczelni, Senat oraz społeczność akademicką. Za jego wyborem było 17 elektorów, trzech było przeciw, jeden głos był nieważny.

"Społeczność Akademii Piotrkowskiej kolejny raz potwierdziła swoją wolę" – podkreślił rektor.

Wskazał, że kadencja 2024-2028 wiązać będzie się ze wzmocnieniem oraz modernizacją uczelni, zarówno w zakresie oferty edukacyjnej, struktury uczelni, jak i infrastruktury.

"Planowane jest poszerzenie kształcenia o kierunki związane z naukami o zdrowiu, ścisłymi oraz technicznymi, np. pielęgniarstwo II stopnia, fizjoterapia, dietetyka i technologia żywienia, mechatronika, obsługa naziemna lotnisk. Planowana też jest rozbudowa struktury uczelni o Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Technologiczno-Rolniczy oraz wzmocnienie wyposażenia sal dydaktycznych" – przekazał PAP.

Dr hab. Bonarek przyznał, że związku z koniecznością precyzyjnej realizacji zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących powtórzenia procedury wyborów, uczelnia dokonała wnikliwej analizy prawnej, w tym zasięgnęła opinii prawnej zewnętrznego eksperta. Zapewnił, że z treści uzyskanych opinii wynika, iż organy uczelni, włączając rektora, mogły funkcjonować do czasu zakończenia powtórnych wyborów.

Dr hab. Jacek Bonarek jest historykiem, specjalistą z zakresu historii bizantyńskiej. Był m.in. dziekanem Wydziału Filologiczno-Historycznego piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która w czerwcu ub.r. została przekształcona w Akademię Piotrkowską. Pełnił też funkcję prorektora ds. kształcenia studentów AP. W lutym br. minister nauki Dariusz Wieczorek powołał go na stanowisko rektora. Zastąpił dr. hab. Dariusza Roguta, którego mandat wygasił minister.

Akademia Piotrkowska została utworzona 1 czerwca 2023 r. na bazie działającej w Piotrkowie Trybunalskim filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest jedną z najmłodszych państwowych uczelni akademickich w Polsce. W tym roku akademickim kształci się w niej ok. 900 studentów na 12 kierunkach.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.11.2024. Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Prof. Kaniewska: chcemy odstąpić od zmiany listy czasopism

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera