Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki przyjmie w tym roku 1,2 tys. studentów z zagranicy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 1,2 tys. studentów zagranicznych będzie w najbliższym roku kształcić się na Uniwersytecie Łódzkim. Najwięcej studentów obcokrajowców - ponad 400 osób - pochodzi z Ukrainy. Najpopularniejsze wśród obcokrajowców kierunki to filologie obce, informatyka, logistyka i studia z obszaru zarządzania.

"W tym roku akademickim będziemy kształcić ponad 1,2 tys. studentów z zagranicy, przy czym połowa z nich przyjeżdża do Łodzi w ramach wymiany z uczelniami partnerskimi. Druga połowa rozpoczyna studia pełne w jęz. polskim lub angielskim. Największą grupę wśród studentów zagranicznych stanowią obywatele Ukrainy, których w tym roku jest ponad 400; bardzo wielu z nich to osoby objęte w Polsce ochroną w związku z trwającą na Wschodzie wojną" - poinformowała Anna Stolarek z Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego.

Największą popularnością wśród studentów przybywających z innych krajów cieszą się filologie obce, informatyka, logistyka oraz studia z zakresu zarządzania.

Łódzka uczelnia przygotowuje się na przyjęcie tak licznego grona obcokrajowców. Jak wyjaśniła Anna Stolarek, na początku każdego semestru już od lat organizowane są welcome meetings - spotkania na wydziałach, które mają na celu przekazanie najważniejszych i najbardziej podstawowych informacji, np. jak poruszać się po Łodzi czy jak efektywnie korzystać z oferty uczelni.

Ponownie uruchomiona została także wymyślona w ubiegłym roku strefa Welcome Point - ulokowana w Bibliotece UŁ, czynna przez siedem dni w tygodniu we wrześniu i październiku. Tam na nowicjuszy czekają mentorzy - studenci starszych lat pochodzący z różnych krajów. Są wśród nich osoby z Polski, Ukrainy, Turcji, Azerbejdżanu, Zimbabwe, które udzielają informacji na temat uczelni, ale też pomagają w rozwiązaniu problemów dotyczących życia codziennego.

Nowo przybyli studenci będą mogli skorzystać ze wsparcia w postaci Virtual Welcome Centre, gdzie znajdą kluczowe informacje dotyczące pobytu i studiowania w Łodzi oraz z kursu na platformie Moodle. Jak zapewnia UŁ, jest to przedsięwzięcie unikalne w skali kraju, uwzgledniające potrzeby i punkt widzenia młodych ludzi pochodzących z innych kręgów kulturowych.

Motywem przewodnim kursu jest narracyjna podróż głównego bohatera Aleksa przez Łódź, podczas której przybliża on niuanse studiowania w UŁ. Kurs jest narysowany techniką 2D z elementami animowanymi, a Alex ma głos wygenerowany przez AI. Kurs stworzono w ramach realizowanego w Biurze Współpracy z Zagranicą UŁ projektu "Welcome Onboard" finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Uczelnia zadbała także o dobre przyjęcie studentów z zagranicy w bardziej tradycyjny sposób; 2 i 5 października odbędą się spotkania powitalne - w jęz. polskim dla 400 studentów rozpoczynających studia w tym języku oraz kolejne dwa w jęz. angielskim - dla rozpoczynających kształcenie w ramach programów wymiany oraz dla żaków z kierunków wykładanych po angielsku.

Nowych studentów powita dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prorektorka ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia, która w kolejnych dniach w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ będzie towarzyszyć im na mniej formalnym, integracyjnym grillu.(PAP)

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki Dariusz Wieczorek (ad) PAP/Paweł Supernak

    Minister Wieczorek: ze studentami z zagranicy będzie problem w tym roku

  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek  (mb/ibor) PAP/Marcin Bielecki

    Wieczorek: proponujemy, aby minister nauki mógł występować o likwidację uczelni, która źle kształci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera