Uczelnie i instytucje

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzą Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przy wsparciu naukowców z Politechniki Lubelskiej powstanie Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich. Zbiór liczy ponad 10 tys. dzieł sztuki, w tym m.in. Pabla Picassa, Paula Rubensa. W planach jest też stworzenie symulatora, za pomocą którego będzie można przenieść się w ożywiony świat obrazów.

Na wtorkowej konferencji prasowej rektor prof. Zbigniew Pater podkreślił, że Politechnika Lubelska zaczyna działać również w obszarze kultury, wykorzystując osiągniecia techniki. „Będziemy tworzyć cyfrowe bliźniaki dóbr kultury, które zostały zgromadzone przez Fundację Książąt Lubomirskich” – powiedział rektor.

Kierownik Katedry Architektury Współczesnej prof. Bartłomiej Kwiatkowski zaznaczył, że konieczne będzie stworzenie dużego interdyscyplinarnego zespołu, w skład którego - oprócz architektów - wejdą historycy, historycy sztuki, inżynierowie i naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją.

Jak wyjaśnił, najpierw przeprowadzona będzie digitalizacja dzieł sztuki (mikrofotografia, zdjęcia rentgenowskie i zdjęcia w podczerwieni, skany i skanowanie 3D). Potem skanowanie i digitalizację przejdą budynki i meble. Na końcu stworzone zostanie wirtualne muzeum dostępne dla wszystkich użytkowników, zarówno amatorów, jak i zawodowców.

„Bardziej rozwiniętym pomysłem na to muzeum jest też stworzenie symulatora, w którym będziemy starali się za pomocą sztucznej inteligencji ożywiać dzieła sztuki. W niedużym, zamkniętym i przenośnym pomieszczeniu, jedna osoba będzie mogła przeżywać za pomocą wszystkich zmysłów - także węchu - przeniesienie się do jakiejś epoki zaczynającej się od reprezentującego ją obrazu” – podkreślił prof. Kwiatkowski.

Obecny na konferencji prasowej książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich podkreślił, że od wielu lat jego marzeniem było zdigitalizowanie przynajmniej części zbiorów. „Drugim powodem jest to, aby dotrzeć do jak największej liczby osób – zwłaszcza młodzieży – bo nie każdy koniecznie chce pójść do muzeum. W internecie ta możliwość obejrzenia jest rzeczywiście dużo większa” – zaznaczył.

Kolekcja Książąt Lubomirskich liczy ponad 10 tys. dzieł sztuki. Wśród nich można znaleźć obrazy polskich malarzy, takich jak Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Teodor Axentowicz oraz prace światowych mistrzów, np. Albrechta Dürera, Petera Paula Rubensa, Pablo Picassa, Joan Miró, Karel Appel. W zbiorach znajduje się, m.in. „Płonąca Żyrafa” i inne prace Salvadora Dalí, a także obraz twórcy kubizmu Roberta Delaunay – „La Ville de Paris” z 1912 roku.

Kolekcja zawiera również meble i ceramikę, w tym talerze Pabla Picassa. Do zbiorów należą też średniowieczne witraże datowane na ok. 1200 r., które można podziwiać w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Krakowie. Kolekcja to także wiele zabytkowych pałaców, ogrodów i innych symboli dziedzictwa kulturalnego w Polsce, które są nierozerwalnie związane z rodem Lubomirskich.(PAP)

gab/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera