Portugalia/ W centrum Porto znaleziono ruiny średniowiecznego mostu

Porto, Adobe Stock
Porto, Adobe Stock

W centrum miasta Porto, na północnym zachodzie Portugalii, odkryto ruiny średniowiecznego mostu. Fragmenty budowli znaleziono podczas prac przy budowie nowej linii metra, tzw. Różowej Trasy.

Jak poinformowali w komunikacie dla mediów archeolodzy, badania dowiodły, że most pochodzi z XIII w. "Stan zachowania budowli jest bardzo dobry" - dodali.

Most wznosił się przed wiekami nad Vilą, dopływem rzeki Douro. W czasach średniowiecznych wyrzucano do niej większość nieczystości miejskich.

Kierujący pracami przy budowie nowej linii metra inż. Pedro Le Costa wyjaśnił, że władze miejskie oraz historycy nie wiedzieli o istnieniu średniowiecznego mostu na rzece Vila.

Dodał, że dotychczasowe wykopaliska pozwoliły zlokalizować kamienną konstrukcję mostu o długości co najmniej 5 metrów oraz szerokości 2 metrów oraz wydobyć ją na zewnątrz.

Tymczasowo została ona złożona na terenie jednego z magazynów podległych spółce obsługującej metro w Porto.

Jak wyjaśnił Le Costa, władze metra i ratusz Porto rozpoczęły już rozmowy dotyczące umieszczenia tego “nieoczekiwanego znaleziska, zachowanego w bardzo dobrym stanie” w jednym z miejsc ekspozycyjnych na terenie miasta.

Z Porto Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera