Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Niemal 6,5 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym

Fot. materiały prasowe Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Fot. materiały prasowe Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Niemal 6,5 tys. studentów, w tym 2 tys. na pierwszym roku, rozpoczęło w poniedziałek nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od tego roku akademickiego na uczelni działają dwa nowe wydziały - pielęgniarstwa i położnictwa oraz fizjoterapii.

Rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Monika Kowalska podkreśliła, że w tym roku na uczelnię przyjęto 2 tys. studentów kierunków stacjonarnych i niestacjonarnych. Rozpoczynają oni naukę na dziesięciu kierunkach na sześciu wydziałach: farmaceutycznym (kierunki: farmacja, analityka medyczna, dietetyka), lekarskim, lekarsko-dentystycznym, nauk o zdrowiu (kierunek zdrowie publiczne), fizjoterapii, pielęgniarstwa i położnictwa (kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne) oraz w filii Wydziału Lekarskiego w Wałbrzychu.

Ponadto uczelnia kształci w języku angielskim na kierunku lekarskim i pielęgniarskim – podała Kowalska. Łącznie w roku akademickim 2024/2025 na wrocławskiej uczelni studiuje blisko 6,5 tys. studentów.

Od nowego roku akademickiego w strukturze uczelni działają dwa nowego wydziały - pielęgniarstwa i położnictwa oraz fizjoterapii.

Rektor Uniwersytet Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski w poniedziałek podczas inauguracji roku akademickiego podkreślił, że w nowym roku akademickim jeszcze większy nacisk zostanie położony na współpracę interdyscyplinarnych zespołów uczelnianych.

Rektor zapowiedział też m.in. budowę budynku modułowego przy ul. Borowskiej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w którym prowadzone będą zajęcia dydaktyczne. Na uczelni ma powstać również Centrum Humanistyki, które w głównej mierze będzie zajmować się dydaktyką i rozwojem wiedzy w czterech obszarach: psychologii, etyki, prawa medycznego oraz komunikacji rozumianej jako popularyzacja wiedzy i nauki.

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu ma też powstać nowa jednostka - Centrum Popularyzacji Nauk Medycznych. Ośrodek ten będzie zajmował się popularyzowaniem wiedzy w zakresie szeroko rozumianego zdrowia i zdrowego stylu życia. W planach jest także utworzenie Muzeum Historii Wrocławskiej Medycyny – podała rzeczniczka uczelni.

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał prof. Thomas H. Marwick z Australii. Naukowiec zajmuje się m.in. obrazowaniem układu sercowo-naczyniowego. Marwick jest profesorem kardiologii i światowej klasy ekspertem w dziedzinie echokardiografii. Pełni funkcję dyrektora Baker Heart and Diabetes Research Institute w Melbourne; pracuje też jako kardiolog w Alfred Hospital w Melbourne oraz Royal Hobart Hospital w Hobart oraz jako profesor badawczy w Menzies Institute for Medical Research, University of Tasmania w Hobart. Prof. Marwick od kilkunastu lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.(PAP)

pdo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera