Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Niemal 6,5 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym

Fot. materiały prasowe Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Fot. materiały prasowe Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Niemal 6,5 tys. studentów, w tym 2 tys. na pierwszym roku, rozpoczęło w poniedziałek nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Od tego roku akademickiego na uczelni działają dwa nowe wydziały - pielęgniarstwa i położnictwa oraz fizjoterapii.

Rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Monika Kowalska podkreśliła, że w tym roku na uczelnię przyjęto 2 tys. studentów kierunków stacjonarnych i niestacjonarnych. Rozpoczynają oni naukę na dziesięciu kierunkach na sześciu wydziałach: farmaceutycznym (kierunki: farmacja, analityka medyczna, dietetyka), lekarskim, lekarsko-dentystycznym, nauk o zdrowiu (kierunek zdrowie publiczne), fizjoterapii, pielęgniarstwa i położnictwa (kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne) oraz w filii Wydziału Lekarskiego w Wałbrzychu.

Ponadto uczelnia kształci w języku angielskim na kierunku lekarskim i pielęgniarskim – podała Kowalska. Łącznie w roku akademickim 2024/2025 na wrocławskiej uczelni studiuje blisko 6,5 tys. studentów.

Od nowego roku akademickiego w strukturze uczelni działają dwa nowego wydziały - pielęgniarstwa i położnictwa oraz fizjoterapii.

Rektor Uniwersytet Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski w poniedziałek podczas inauguracji roku akademickiego podkreślił, że w nowym roku akademickim jeszcze większy nacisk zostanie położony na współpracę interdyscyplinarnych zespołów uczelnianych.

Rektor zapowiedział też m.in. budowę budynku modułowego przy ul. Borowskiej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w którym prowadzone będą zajęcia dydaktyczne. Na uczelni ma powstać również Centrum Humanistyki, które w głównej mierze będzie zajmować się dydaktyką i rozwojem wiedzy w czterech obszarach: psychologii, etyki, prawa medycznego oraz komunikacji rozumianej jako popularyzacja wiedzy i nauki.

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu ma też powstać nowa jednostka - Centrum Popularyzacji Nauk Medycznych. Ośrodek ten będzie zajmował się popularyzowaniem wiedzy w zakresie szeroko rozumianego zdrowia i zdrowego stylu życia. W planach jest także utworzenie Muzeum Historii Wrocławskiej Medycyny – podała rzeczniczka uczelni.

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał prof. Thomas H. Marwick z Australii. Naukowiec zajmuje się m.in. obrazowaniem układu sercowo-naczyniowego. Marwick jest profesorem kardiologii i światowej klasy ekspertem w dziedzinie echokardiografii. Pełni funkcję dyrektora Baker Heart and Diabetes Research Institute w Melbourne; pracuje też jako kardiolog w Alfred Hospital w Melbourne oraz Royal Hobart Hospital w Hobart oraz jako profesor badawczy w Menzies Institute for Medical Research, University of Tasmania w Hobart. Prof. Marwick od kilkunastu lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.(PAP)

pdo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera