Uczelnie i instytucje

Ponad tysiąc studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Morskiej

Szczecin, 05.10.2024. Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 na Politechnice Morskiej. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Szczecin, 05.10.2024. Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 na Politechnice Morskiej. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Przemarszem Wałami Chrobrego i defiladą na Odrą - zgodnie z wieloletnią tradycją - zainaugurowano w sobotę rok akademicki 2024/25 na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Wśród ponad tysiąca studentów I roku jest 145 obcokrajowców.

Politechnika Morska uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego zorganizowała jako ostatnia z publicznych uczelni w Szczecinie, ponieważ immatrykulacja studentów PM odbywa się zawsze w soboty na Wałach Chrobrego, nad brzegiem Odry, przy statku badawczo-szkolnym PM „Nawigator XXI”. Zgodnie z tradycją umundurowani pierwszoroczniacy przemaszerowali dziś ulicami przy budynkach uczelni, by w południe złożyć ślubowanie i odebrać indeksy.

Naukę na Politechnice Morskiej rozpoczyna ponad tysiąc nowych studentów, w tym 145 obcokrajowców. „Najwięcej z Ukrainy, Białorusi, Turcji, Czech i Słowacji” – przekazała PAP rzeczniczka prasowa PM Anna Malec.

Łącznie morska uczelnia w Szczecinie kształci ok. 3400 osób. Wśród nich jest 566 studentów z zagranicy. Podczas tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem cieszył się flagowy kierunek PM, czyli nawigacja. Przyjęto 330 studentów, w tym 79 obcokrajowców. Więcej chętnych niż miejsc było także na informatyce, a na wydziale mechanicznym najbardziej oblegany był kierunek inżyniera przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.

„Otworzyliśmy też nowy kierunek - inżynieria modelowania przestrzennego, który spotkał się z dobrym przyjęciem wśród maturzystów” – poinformowała Malec.

Na wydziale inżynieryjno-ekonomicznym transportu wzrost liczby chętnych odnotowano na kierunku transport, a na wydział mechatroniki i elektrotechniki maturzystów przyciągnęła mechatronika, oraz automatyka i robotyka.

Nowych studentów przywitał rektor Politechniki Morskiej, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM, który kieruje uczelnią od 2016 r.

Politechnika Morska w Szczecinie rozpoczyna rok akademicki 2024/2025 zmianą w strukturach władz PM. Stanowisko prorektora ds. kształcenia, które piastuje dr inż. Agnieszka Deja, zostało przekształcone w stanowisko prorektora ds. studenckich, natomiast na nowo utworzone stanowisko projektora ds. kształcenia i rozwoju powołana została dr inż. Izabela Bodus-Olkowska.

Uczelnia kształcąca marynarzy powstała w Szczecinie w 1947 r. jako Państwowa Szkoła Morska. Od 1969 r. do 2004 r. funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Morska, kształcąc kadry dla przedsiębiorstw żeglugowych portów, rybołówstwa, ale też specjalistów od logistyki, informatyki czy zarządzania. Rozwój naukowy i dydaktyczny, m.in. powołanie nowych wydziałów (inżynieryjno-ekonomiczny transportu, a później mechatroniki i elektroniki oraz informatyki i telekomunikacji) pozwoliło przemianować uczelnię na Akademię Morską, a w 2022 r. na Politechnikę. (PAP)

tma/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera