Katowice/ Michał Tendera profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wybitny kardiolog prof. dr hab. n. med. Michał Tendera otrzymał tytuł Profesora Honorowego uczelni - ogłosił podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański.

"Mam nadzieję, że pierwotne pojęcie uniwersytetu jako wspólnoty nauczycieli i uczniów będzie nam nieustannie towarzyszyło. Uczmy młodych, zachęcajmy do myślenia (...) i liczmy na ich zdolności większe niż wasze własne. Działajmy w systemie lokalnym i globalnym. Nie przestawajmy uczyć się od najlepszych i starajmy się o to, aby ich przewyższyć" - powiedział podczas ceremonii Tendera. Profesor wygłosił również wykład pt. "Uniwersytet wczoraj, dziś, jutro".

W laudacji prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Wojciech Wojakowski podkreślił, że oprócz dorobku naukowego, działalności dydaktycznej i lekarskiej, profesor honoris causa powinien również posiadać takie cechy, jak empatia, pokora, otwartość czy uczciwość. Takim człowiekiem jest, według niego, prof. Tendera.

Michał Tendera ukończył studia medyczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym (wtedy Śląskiej Akademii Medycznej) w Katowicach w 1972 roku. Już w czasie studiów angażował się w badania naukowe, pracując pod kierunkiem prof. Witolda Tuganowskiego w Katedrze Fizjologii, gdzie zajmował się elektrofizjologią serca.

Po studiach rozpoczął pracę w II Klinice Kardiologii w Zabrzu, przechodząc wszystkie etapy kariery naukowej – od asystenta do profesora. W 1991 roku uzyskał tytuł profesora, a cztery lata później objął kierownictwo III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tendera zdobywał międzynarodowe doświadczenie m.in. na Uniwersytecie Vanderbildta w Nashville. Był aktywnie zaangażowany w działalność naukową i organizacyjną, pełniąc funkcje w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym oraz European Society of Cardiology. Jest członkiem prestiżowych organizacji naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem honorowym wielu zagranicznych towarzystw kardiologicznych.

Jego prace naukowe koncentrują się na leczeniu zawałów serca, przewlekłej chorobie wieńcowej oraz terapii komórkowej w chorobach serca. Opublikował ponad 500 artykułów w renomowanych czasopismach, a jego badania cytowane były ponad 73 tys. razy. Michał Tendera jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców w dziedzinie medycyny na świecie, a jego wkład w rozwój kardiologii został wielokrotnie doceniony prestiżowymi nagrodami.

Pomimo licznych osiągnięć naukowych i odznaczeń, Tendera zawsze podkreślał, że najważniejsze są sukcesy jego następców. W 2017 roku odmówił przyjęcia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, uznając, że łatwiej jest osiągnąć tytuł profesora niż być człowiekiem.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera