Uczelnie i instytucje

Wsparcie studentów i uczelni niepublicznych po powodzi - w projekcie noweli tzw. ustawy powodziowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uczelnie niepubliczne mogą otrzymać od ministra nauki dotację na remonty i usuwanie skutków powodzi - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt nowelizacji tzw. ustawy powodziowej autorstwa MSWiA. Wzrośnie też dostępność wsparcia finansowego dla studentów z zalanych terenów.

Opublikowany w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, w rozdziale dotyczącym proponowanych rozwiązań dla szkolnictwa wyższego, zakłada możliwość wsparcia uczelni niepublicznych oraz studentów.

W projekcie zauważono, że w wyniku powodzi na terenie wielu gmin doszło do uszkodzenia budynków, budowli i innych obiektów infrastruktury lądowej, w tym - infrastruktury uczelni działających na terenach objętych klęską żywiołową. Część z nich to uczelnie niepubliczne, których wsparcie z budżetu państwa - w zakresie usuwania skutków powodzi - w świetle obecnych przepisów nie jest możliwe.

Dlatego w projekcie zaproponowano wprowadzenie do porządku prawnego "przepisu epizodycznego", który pozwoli ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego przyznać uczelniom niepublicznym dotację celową "na działania remontowe służące przywróceniu budynków i budowli do stanu sprzed wystąpienia zdarzenia". Dotacja ma być przyznawana na wniosek zainteresowanego podmiotu.

W Ocenie Skutków Regulacji zwrócono też uwagę, że skutki powodzi mogą mieć długofalowy wpływ na sytuację życiową studentów pochodzących z terenów objętych powodzią. "W sytuacji znaczących strat materialnych oraz konieczności odbudowania zrujnowanych gospodarstw domowych niezbędne może być dodatkowe wsparcie finansowe studentów w ponoszeniu kosztów utrzymania w trakcie studiów" - czytamy w dokumencie.

Zaproponowano, aby wobec tych studentów, którzy "znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej wskutek powodzi", w roku akademickim 2024/2025 znieść limit dotyczący przyznawania zapomóg. Dotychczas w ciągu roku akademickiego student mógł otrzymać maksymalnie dwie zapomogi.

Wysokość zapomogi, kryteria i tryb jej przyznawania i wypłacania oraz sposób dokumentowania sytuacji materialnej studenta są określone w regulaminie świadczeń dla studentów ustalonym w uczelni na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Według OSR wejście w życie rozwiązań dot. uczelni niepublicznych nie będzie miało wpływu na zwiększenie wydatków publicznych. Dotacje celowe na remonty związane z usunięciem skutków powodzi w uczelniach niepublicznych mają pochodzić ze "środków zaplanowanych w ramach limitu określonego dla części budżetowej 28 – Szkolnictwo wyższe i nauka w ustawie budżetowej na rok 2024 i 2025".

Natomiast dodatkowe zapomogi dla studentów "będą przyznawane przez uczelnie ze środków na świadczenia dla studentów, o których mowa w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w ramach środków dotacji podmiotowych przyznanych uczelniom na 2024 i 2025 r. przez poszczególnych ministrów nadzorujących uczelnie". (PAP)

Nauka w Polsce

zan/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podsumowanie 2024/ Legislacja w nauce: wyhamowała reforma PAN; przywrócono nadzór resortu nauki nad NCBR

  • Fot. Adobe Stock

    Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji programu wymiany uniwersyteckiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera