
Po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim rektorzy uczelni wyższych chcą zabiegać o systemowe działania w zakresie wsparcia psychologicznego oraz bezpieczeństwa w środowisku akademickim – poinformowała PAP przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska.
W środę wieczorem na terenie Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa. Mężczyzna zaatakował siekierą pracowniczkę, która zamykała drzwi Auditorium Maximum; kobieta nie żyje. Napastnik zadał także rany strażnikowi z UW, który ruszył kobiecie na pomoc. Życiu strażnika - jak podała w czwartek prokuratura - nie zagraża niebezpieczeństwo. Napastnika zatrzymano. Z informacji policji i prokuratury wynika, że to 22-letni student III roku prawa.
„Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci wydarzeniami na UW. Budzi się w nas niezgoda na takie akty przemocy” – powiedziała PAP szefowa Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM. Jak dodała, polskie uczelnie, w przeciwieństwie do wielu zagranicznych, są z założenia otwarte - na ich teren mogą wchodzić postronne osoby. „Zawsze w takich przypadkach zadajemy sobie pytanie, czy nadszedł moment, by ograniczyć dostęp do uczelni. Jednak tym razem - z tego, co wiadomo - sprawcą był student, który miał prawo tam przebywać” – zaznaczyła.
Szefowa KRASP wskazała na trzy kluczowe wyzwania, które poruszać będą rektorzy w związku z tą tragedią: zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej dla studentów, zapewnienie bezpieczeństwa na kampusach oraz edukację społeczną w zakresie przeciwdziałania przemocy.
"Na uczelniach potrzebna jest pilna rozbudowa systemu pomocy psychologicznej. Mamy do czynienia z narastającą falą problemów psychicznych wśród młodzieży – to problem nie tylko uczelni, ale całego systemu" – powiedziała prof. Kaniewska. Zwróciła uwagę, że liczba specjalistów w uczelnianych poradniach nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem.
"Osiem lat temu w poradni UAM pracowały dwie osoby, dziś - mimo że liczba studentów spadła - jest ich sześć, a mimo to nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim potrzebującym studentom" – podała przykład ze swojej uczelni.
W Polsce wkroczenie policji na teren uczelni jest dopuszczalne jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego lub zdrowia i wymaga niezwłocznego zawiadomienia rektora.
Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa, prof. Kaniewska podkreśliła, że uczelnie mają różne rozwiązania, w tym porozumienia z policją. "Pracownicy UAM wiedzą, że w przypadku, kiedy mają do czynienia z osobą agresywną, kiedy czują się zagrożeni, mogą wzywać policję, a policja natychmiast zawiadamia administrację uczelni" - wyjaśniła.
I przypomniała, że w 2016 r. profesor UAM został zaatakowany przez studenta tasakiem. Wykładowca odniósł wtedy lekkie obrażenia, świadkowie szybko zareagowali, sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i został ujęty przez pracowników uczelni.
Szefowa KRASP zwróciła również uwagę na znaczenie działań prewencyjnych i edukacyjnych. "Musimy edukować społeczeństwo w zakresie przeciwdziałania przemocy – zarówno tej fizycznej, jak i tej obecnej w przestrzeni internetowej" - powiedziała. "W rzeczywistości internetowej, politycznej zbyt dużo jest nagłych, często nieprzemyślanych reakcji. Zbyt wiele jest tam agresji. Trzeba zastanowić się, jak tę agresję eliminować" – podkreśliła.
Prof. Kaniewska zapowiedziała, że środowisko akademickie podejmie debatę na temat systemowych rozwiązań w zakresie pomocy psychologicznej i bezpieczeństwa na uczelniach. Jej zdaniem do tych działań powinny włączyć się także resort nauki, uczelnie, ale i Narodowy Fundusz Zdrowia.
"To problem, który narasta od lat. Potrzebny jest wspólny program, który obejmie uczelnie, szkoły i inne instytucje publiczne" – dodała.
Ludwika Tomala (PAP)
lt/ agt/ amac/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.