USA/ NASA: wystartowała Europa Clipper - misja kosmiczna, która zbada księżyc Jowisza

14.10.2024  EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
14.10.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

W poniedziałek po godz. 18 czasu polskiego wystartowała misja Europa Clipper; celem przedsięwzięcia jest zbadanie jednego z księżyców Jowisza - poinformowała NASA na platformie X. Sonda została wystrzelona na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie.

Pierwotnie Europa Clipper miała wystartować 10 października, jednak z powodu silnego wiatru, wywołanego huraganem Milton, rozpoczęcie misji zostało przesunięte.

Celem misji jest zbadanie, czy skuty lodem księżyc Jowisza, Europa, nadaje się do zamieszkania. Według NASA Europa jest pod tym względem jednym z najbardziej obiecujących miejsc poza Ziemią. Szacuje się, że na powierzchni tego księżyca znajduje się ocean, który zawiera dwukrotnie więcej wody niż wszystkie ziemskie oceany. Pod jego powierzchnią mogą się również znajdować związki organiczne i substancje będące źródłem energii. Europa Clipper to pierwsza misja NASA poświęcona badaniu środowiska oceanicznego poza Ziemią.

Europa Clipper to największa sonda, jaką kiedykolwiek zbudowano. Jej długość to 30,5 metra, a szerokość - 17,6 metra, co sprawia, że wielkością przypomina boisko do koszykówki. Dodatkowo posiada skrzydła w postaci paneli słonecznych, potrzebne do wytworzenia wystarczającej ilości energii dla systemów elektrycznych sondy w tak dużej odległości od Słońca. Europa Clipper ma na pokładzie dziewięć instrumentów, w tym kamery do mapowania powierzchni księżyca oraz radar pozwalający zajrzeć pod pokrywę lodową naturalnego satelity.

Aby dotrzeć do Jowisza, Europa Clipper będzie musiała pokonać około 770 mln km, co zajmie jej około pięciu i pół roku. Szacuje się, że misja dotrze do Jowisza w kwietniu 2030 roku. Sonda ma zrealizować 49 bliskich przelotów obok księżyca Europa. (PAP)

ek/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera