Światowy Dzień Chleba/ Pieczywo dłużej świeże dzięki foliom z polskiego laboratorium

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nad innowacyjnymi foliami spożywczymi, które znacząco spowalniają proces czerstwienia i pleśnienia pieczywa, pracują naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej. Swoim rozwiązaniem pochwalili się z okazji obchodzonego 16 października Światowego Dnia Chleba.

W torbie papierowej pieczywo szybko wysycha, natomiast w "foliówkach" - długo zachowuje swą wilgoć, ale niestety pleśnieje. W dodatku "foliówka", używana przez kilka dni, rozkłada się kilkadziesiąt lat.

Naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie uznali, że brakuje na rynku biodegradowalnych opakowań, dzięki którym wypieki długo zachowywałyby chrupkość i świeżość. A dzięki temu można by było zapobiec marnowaniu żywności.

Dlatego opracowali nowy materiał na bazie chitozanu, który idealnie sprawdza się jako opakowanie do świeżego pieczywa, ponieważ zapobiega utlenianiu oraz stanowi swoistą barierę dla tlenu i wody. Dodatkowo, dzięki obecności innowacyjnych zielonych plastyfikatorów aktywnie zwalcza drobnoustroje (opakowanie aktywne) i jest odporny na rozerwanie.

“To sprawia, że pieczywo zachowuje swoją świeżość nawet trzykrotnie dłużej niż w powszechnie stosowanych opakowaniach z wykorzystaniem folii polietylenowej” - zapewniają badacze. Wyniki swoich badań opisali w artykule w "Food Chemistry".

Dr Łęczycka-Wilk wytłumaczyła w rozmowie z PAP, że chitozan to polisacharyd pozyskiwany ze szkieletów morskich skorupiaków. Na bazie chitozanu przygotowuje się choćby materiały opatrunkowe czy suplementy diety. Tym, co wyróżnia ten polimer spośród innych, jest jego nietoksyczność i biozgodność.

Badania Polek: Karoliny Rolińskiej, Eweliny Jakubowskiej, Małgorzaty Żmieńko i Katarzyny Łęczyckiej-Wilk - pokazały, że przy użyciu odpowiednich plastyfikatorów (rozpuszczalniki głęboko eutektyczne - DES) i dodatków pochodzenia naturalnego (np. ekstrakty owocowe) można przygotować folię odporną na rozerwanie, a przy okazji również zwalczającą drobnoustroje.

“Innowacyjny materiał opakowaniowy jest nie tylko nietoksyczny, ale również biodegradowalny" – dodała dr Ewelina Jakubowska z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej.

“Opakowania biodegradowalne są aktualnie droższe od tradycyjnie stosowanych” - oceniła dr Łęczycka-Wilk. Jednak szereg regulacji prawnych promuje opakowania biodegradowalne. Kolejną sprawą jest przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności.

Aby wdrożyć innowacyjne rozwiązanie, wymagane są jeszcze dodatkowe badania, które pozwolą ocenić skuteczność, bezpieczeństwo nowych opakowań oraz wpływ na jakość przechowywanej żywności.

Dlatego badacze szukają współpracy z przedsiębiorcami, których wsparcie finansowe umożliwi przeprowadzenie badań niezbędnych do rozwoju, optymalizacji oraz wdrożenia nowatorskich materiałów na rynek.

Co roku - od 2006 r. - 16 października jest obchodzony Światowy Dzień Chleba. 16 października 1945 r. w Quebecu (Kanada) powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która tego dnia obchodzi Światowy Dzień Żywności. (PAP)

lt/ bar/ jpn/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera