Politechnika Opolska otrzymała od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej prawie milion złotych na utworzenie międzynarodowego programu studiów na wydziale mechanicznym. Jak poinformowała Anna Kułynycz, rzeczniczka uczelni, nowy kierunek powstanie w partnerstwie z uczelnią chińską.
Politechnika Opolska jest jedną z siedmiu polskich uczelni, które w ramach programu KATAMARAN planują uruchomienie międzynarodowych kierunków studiów. Na wydziale mechanicznym opolskiej uczelni, we współpracy z Henan Institute of Technology, prowadzone będą studia na kierunku projektowanie i inżynieria wytwarzania.
"Projektowanie i inżynieria wytwarzania, kierunek mieszczący się w obszarze inżynierii mechanicznej, a więc w dyscyplinie, w której mamy kategorię A i wysokie pozycje w światowych rankingach, znacznie wzbogaci naszą ofertę studiów inżynierskich. Zgodnie z projektem, rekrutację na I stopień rozpoczniemy w roku 2026 i jestem przekonana, że kierunek ten będzie wzbudzał zainteresowanie również poza Polską, bo jest odpowiedzią na rosnące potrzeby przemysłu nowoczesnych technologii i przemysłu 4.0. i ma na celu przygotowanie wykwalifikowanych inżynierów do pracy w dynamicznie zmieniających się warunkach nowoczesnych przedsiębiorstw" – uważa dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia Politechniki Opolskiej.
Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim, głównie w formie stacjonarnej. Program będzie opracowany w taki sposób, by spełniał warunki akredytacyjne zarówno Polski jak i Chin, tak by absolwenci studiów mogli otrzymywać dyplom zarówno polskiej, jak i chińskiej uczelni.
Jak zapewniają władze uczelni, studenci kierunku będą mieli dostęp do nowoczesnych laboratoriów, które umożliwią im zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu nowoczesnych technik wytwarzania, technik addytywnych – z naciskiem na technologie druku 3D oraz projektowania wspomaganego CAD, które stanowi podstawę współczesnego projektowania w przemyśle. (PAP)
masz/ js/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.