Europejski Urząd Patentowy: najwięcej polskich patentów akademickich z UW, AGH i PW

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 10 proc. zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) pochodzi z uczelni – wynika z opublikowanego we wtorek raportu. W Polsce najwięcej patentów akademickich zgłaszali wynalazcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Warszawskiej.

Europejski Urząd Patentowy przygotował raport na temat nowych technologii wywodzących się z europejskich uczelni. To analiza zawierająca dane z 1200 europejskich uczelni, które stanowiły źródło wniosków patentowych do EPO w latach 2000-2020. Oprócz zgłoszeń składanych przez uczelnie autorzy wzięli również pod uwagę wnioski z innych podmiotów, w których wymieniono jako wynalazców badaczy powiązanych z uniwersytetami – czytamy w komunikacie prasowym EPO.

Z raportu wynika, że wiodącymi krajami w dziedzinie liczby akademickich zgłoszeń patentowych są Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy. Polska zajmuje 14. miejsce w Europie. W latach 2000-2020 uczelnie w naszym kraju były źródłem 1,25 proc. (1341 wniosków) wszystkich europejskich akademickich zgłoszeń patentowych. Akademickie wnioski w Polsce stanowiły 25,2 proc. wszystkich krajowych zgłoszeń do EPO. Z 71 naszych uczelni pochodził co najmniej jeden wniosek o patent europejski.

Wynalazcy z Uniwersytetu Warszawskiego mają na koncie najwięcej patentów – 274 w latach 2000-2020. Kolejne miejsca w zestawieniu polskich szkół wyższych zajmują Akademia Górniczo-Hutnicza (115 zgłoszeń) i Politechnika Warszawska (110). W pierwszej piątce znalazły się też Politechnika Poznańska i Politechnika Wrocławska.

Z danych EPO wynika, że dwie trzecie wszystkich wniosków patentowych wywodzących się z europejskich uczelni w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku nie zostało złożonych przez nie same, ale przez inne podmioty, głównie firmy. 30 proc. tego typu wniosków patentowych złożyły małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jak zaznaczyli autorzy opracowania, europejskie uczelnie znacznie zwiększyły liczbę wniosków patentowych. Ich odsetek wzrósł z 24 proc. akademickich zgłoszeń patentowych w 2000 r. do 45 proc. w 2019 r. „Wskazuje to na znaczną zmianę praktyki i podejścia w zakresie własności intelektualnej” – czytamy w komunikacie prasowym EPO.

Niewielka liczba uczelni europejskich – 5 proc. z 1200 biorących udział w badaniu – stanowi źródło połowy wszystkich akademickich wniosków patentowych. To m.in. Uniwersytet Grenoble Alpes (Fraancja), Uniwersytet Techniczny w Monachium (Niemcy) albo Uniwersytet Oksfordzki (Wielka Brytania). Z 62 proc. uczelni napłynęło tylko 8 proc. zgłoszeń.

"Europa cieszy się długą tradycją doskonałości akademickiej, ale czasami trudno nam przekuć badania w sukces komercyjny. Nasz raport rzuca światło na wynalazczość uczelni w Europie i stanowi dobrą podstawę do podejmowania decyzji przez rządzących. Udzielanie licencji, współprace, spin-outy to formy wykorzystywania patentów pozwalające uczelniom zwiększać wpływy i dostarczać wartości rynkom i społeczeństwu. Przed nami jeszcze dużo pracy zanim powstanie jednolity rynek badań i technologii w Europie, ponieważ jak pokazuje nasza analiza, 10 proc. startupów z patentami pochodzącymi z europejskich uczelni ma siedzibę w USA" – powiedział cytowany w informacji prasowej prezes EPO António Campinos.

Raport przygotowało Obserwatorium Patentów i Technologii EPO we współpracy z niemieckim Instytutem Fraunhofera Badań nad Systemami i Innowacjami (Fraunhofer-Institut für System- und Innovationsforschung). Pełna treść opracowania (w języku angielskim) jest dostępna na stronie Europejskiej Organizacji Patentowej.

W komunikacie EPO podano również, że została zaktualizowana aplikacja Deep Tech Finder. Ten darmowy serwis internetowy umożliwia wyszukiwanie informacji na temat prawie 900 europejskich uczelni, zawiera także profile biznesowe i portfolia patentowe ponad 1500 spin-outów. (PAP)

Nauka w Polsce

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera