Kalisz/ 240 dzieci rozpoczęło semestr zimowy na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym

06.04.2024 PAP/Tomasz Wojtasik
06.04.2024 PAP/Tomasz Wojtasik

240 dzieci w wieku 7-12 lat zostało przyjętych na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) w Kaliszu. Właśnie rozpoczął się semestr zimowy – powiedziała PAP koordynator Kinga Balcerzyk z Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza".

Balcerzyk poinformowała, że podczas ogłoszonej w lutym 2024 r. rekrutacji planowano przyjąć 120 młodych studentów. Okazało się, że zainteresowanie było tak duże, że liczbę tę podwojono, więc w bezpłatnych zajęciach popularnonaukowych bierze udział 240 dzieci w wieku 7-12 lat, które na co dzień uczęszczają do szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.

"Zajęcia pozwalają najmłodszym odkrywcom rozwijać pasję do nauk ścisłych i technicznych, a także zdobywać wiedzę w praktyczny sposób. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy i popularyzatorzy nauki z całej Polski" – powiedziała Balcerzak.

W semestrze zimowym dzieci dowiedzą się m.in. o tym, co może łączyć rośliny z lotnictwem, poznają tajniki próżni, pobawią się stanami skupienia, wyruszą w kosmiczną podróż i zobaczą wnętrze ludzkiego ciała. W programie zaplanowano też zajęcia z ekologii.

"Jak na prawdziwych studentów przystało, każdy uczestnik otrzymał wyprawkę DUT składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu" – powiedziała koordynator.

Po zakończonym cyklu warsztatów dzieci otrzymają zestaw naukowca zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Zajęcia odbywają w soboty w 20-osobowych grupach na Wydziale Politechnicznego Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej. Harmonogram semestru zimowego przewiduje cztery godzinne wykłady i dwa półtoragodzinne warsztaty. Koniec studiów zaplanowano na 18 stycznia 2025 r.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Kaliszu jest siódmym miejscem, w którym Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza" organizuje bezpłatne wykłady i warsztaty dla dzieci. Zajęcia prowadzone są również w oddziale głównym – w Rzeszowie i w filiach DUT – w Jaśle, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i w Zarszynie.

Zajęcia finansują partnerzy z branży lotniczej. Ponadto projekt odbywa się dzięki współpracy z Uniwersytetem Kaliskim i kaliskim urzędem miasta. (PAP)

Ewa Bąkowska

bak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

  • Fot. materiały prasowe

    Centrum Modelowania Meteorologicznego: najbardziej zrozumiała pogoda pod słońcem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera