Uczelnie i instytucje

Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Bogusław Buszewski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Naukowca, będącego członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, wyróżniono za wkład w rozwój współczesnej chemii, dorobek naukowy i zaangażowanie w kształcenie młodych naukowców.

Prof. Buszewski najwyższą akademicką godność nadaną przez Senat największej uczelni technicznej w regionie łódzkim przyjął podczas środowych uroczystości w Alchemium PŁ.

"Dołączający dziś do grona doktorów honoris causa, a więc do społeczności Politechniki Łódzkiej, prof. Bogusław Buszewski jest postacią niezwykle inspirującą. Interdyscyplinarny charakter prac badawczych pana profesora oraz ich liczne wdrożenia są doskonałym przykładem odpowiedzi nauki na wyzwania otaczającego nas świata oraz doskonałym przykładem, jak połączyć wiedzę i jej zastosowanie w praktyce" – podkreślił rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

Z inicjatywą nadania doktoratu honorowego prof. Buszewskiemu wystąpił Wydział Chemiczny PŁ, z którym naukowiec współpracuje od lat. Jego dziekan prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik w wygłoszonej laudacji wskazała na wkład profesora w rozwój współczesnej chemii, jego dorobek naukowy, organizacyjny oraz zaangażowanie w kształcenie młodych naukowców. Zwróciła uwagę, że prof. Buszewski jest jednym z najczęściej cytowanych polskich chemików, autorem 781 publikacji z liczbą cytowań 22825, promotorem 46 doktorów, z których 25 uzyskało samodzielność naukową oraz posiadaczem 58 patentów, z których 38 zostało wdrożonych.

"Jego osiągnięcia i kompetencje od wielu lat wyznaczają nowe kierunki badań, przyczyniając się do rozwoju zarówno polskiej, jak i światowej chemii analitycznej, analityki środowiskowej i bioanalityki. (…) Pan profesor należy do elity najwybitniejszych chemików współczesnej doby. Jego życzliwość, godna podziwu postawa, ogromna wiedza, doświadczenie i autorytet czynią go niezwykłym naukowcem zasługującym na najwyższą godność akademicką" – mówiła promotorka nadania tytułu.

Prof. Buszewski odbierając tytuł przyznał, że dla każdego naukowca to ogromne wyróżnienie i coś więcej niż na przykład wykład na uznanej konferencji lub publikacja w prestiżowym czasopiśmie. "Dziękuję wybitnym naukowcom za to, że zadali sobie trud napisania życzliwych, pozytywnych i ciepłych opinii na temat moich osiągnięć w działalności naukowej, elegancko pomijając wiele moich niedoskonałości i wad" – powiedział.

Doktor honoris causa wygłosił wykład pt.: "Prawda i fałsz w nauce. Ale czy tylko?".

Prof. Buszewski jest profesorem chemii środowiska i chemii analitycznej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Ukończył studia chemiczne na UMCS w Lublinie, a tytuł doktora uzyskał na Słowackim Uniwersytecie Technicznym w Bratysławie. Od 1994 r. jest kierownikiem Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK w Toruniu, a od 2010 r. kieruje Centrum Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz zastępcą przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej. Jest prezesem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego, którego jest założycielem.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ukraina/ Instytut Polski w Kijowie po czteroletniej przerwie znów wręczył nagrody im. Giedroycia

  • 06.12.2017. Na zdjęciu prof. Krzysztof Pomian. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Uniwersytet Łódzki otrzymał cenny księgozbiór od prof. Krzysztofa Pomiana

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera