Państwowa Rada Ochrony Przyrody za utworzeniem rezerwatu w planowanym Turnickim Parku Narodowym

Makowa, 24.06.2021. Las w okolicy Makowej. PAP/Darek Delmanowicz
Makowa, 24.06.2021. Las w okolicy Makowej. PAP/Darek Delmanowicz

Państwowa Rada Ochrony Przyrody poparła wniosek o utworzenie rezerwatu „Reliktowa Puszcza Karpacka” na terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego. Wniosek został przygotowany i złożony kilka lat temu przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze do RDOŚ w Rzeszowie.

Propozycja ta ma na celu zabezpieczenie najcenniejszych starodrzewów do czasu utworzenia parku narodowego na Pogórzu Przemyskim.

„Zdajemy sobie sprawę, że powołanie parku narodowego wciąż budzi wiele obaw. Dlatego w 2017 roku złożyliśmy przygotowany przez nas wniosek wraz z pełną dokumentacją dotyczącą rezerwatu +Reliktowa Puszcza Karpacka+ do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie” – skomentował cytowany w informacji prasowej przesłanej w czwartek PAP prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze Radosław Michalski.

Jak wyjaśnił, w przypadku powoływania rezerwatów decyzja podejmowana jest przez dyrektora RDOŚ. „Nie ma zatem przeszkody w postaci weta, które skutecznie blokuje powstanie nowych parków narodowych. Rezerwat objąłby zaledwie połowę planowanego parku narodowego i mógłby stać się w przyszłości, po zakończeniu dialogu z lokalną społecznością i zapewnieniu jej systemu wsparcia, zalążkiem Turnickiego Parku Narodowego” – powiedział Michalski.

W opinii przygotowanej przez Państwową Radę Ochrony Przyrody (PROP) eksperci przypomnieli, że Lasy Turnickie na Pogórzu Przemyskim od dawna znane są jako miejsce o wybitnym znaczeniu dla wielu rzadkich i ginących gatunków typowych dla ekosystemów leśnych. Obszar ten stanowi centralną część proponowanego Turnickiego Parku Narodowego.

„Reliktowa Puszcza Karpacka stanowi jeden z najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Charakteryzuje się dużym udziałem starodrzewu, stanowiąc ostoję gatunków puszczańskich, w tym także związanych z martwymi i zamierającymi drzewami” – wyjaśniła PROP.

W opinii podkreślono, że optymalnym sposobem utrzymania i wzmocnienia wartości przyrodniczych tego obszaru jest zaniechanie użytkowania gospodarczego (także prowadzonego w formie ekstensywnej, tj. w mniejszym natężeniu, ale na rozleglejszym obszarze) i objęcie tego terenu ochroną rezerwatową.

„Z uwagi na powyższe wskazujemy, że dla ochrony przyrody w Polsce oraz wyraźnych oczekiwań społecznych i szansy rozwoju ekonomicznego w oparciu o lokalne zasoby, powołanie rezerwatu przyrody +Reliktowa Puszcza Karpacka+ jest w pełni uzasadnione i pilne. Rekomendujemy Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska pozytywne rozpatrzenie wniosku o powołanie proponowanego rezerwatu złożonego w 2017 roku do RDOŚ w Rzeszowie” – napisali członkowie PROP.

Jednocześnie przypomnieli, że już w 2011 r. PROP, po odbyciu sesji wyjazdowej, potwierdziła dobrze zachowane, unikatowe na skalę międzynarodową wartości przyrodnicze tego miejsca, „kluczowe zarówno dla zachowania zarządzanych przez Polskę elementów dziedzictwa przyrodniczego Unii Europejskiej, jak i dla elementów dziedzictwa przyrodniczego Karpat”. Rada pozytywnie zaopiniowała wówczas koncepcję ochrony tego terenu jako parku narodowego. Jednocześnie zarekomendowała szybkie uaktualnienie stanu wiedzy przyrodniczej o obszarze, z wykorzystaniem istniejących wyników badań, a następnie jak najpilniejsze rozszerzenie ochrony rezerwatowej najcenniejszych ekosystemów.

Michalski zwrócił uwagę, że Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze działa na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego od 2008 r. Przygotowała aktualną dokumentację dla tego obszaru, przeprowadziła badania i prowadzi działania na rzecz przywrócenia prac nad jego powstaniem. Obecnie jest to najdłużej powstający park narodowy w Polsce. Jego obszar objąłby wyłącznie grunty Skarbu Państwa.(PAP)

jjj/ bar/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera