Rosyjscy naukowcy odkryli świetnie zachowane ciało małego tygryska szablozębnego sprzed 32 tysięcy lat na północnym wschodzie Rosji. Jak podkreślają, jest to znalezisko wyjątkowe, gdyż zachowało się futro zwierzęcia.
Tygrysek zginął w wieku około trzech tygodni. Jest tak mały, że niemal mieści się w dłoni.
„Nigdzie indziej nie znaleziono go tak dobrze zachowanego” - zaznaczył Aisen Klimowski z Akademii Nauk Jakucji, który był jednym ze współautorów publikacji na ten temat w magazynie "Scientific Reports".
W odróżnieniu od szkieletów znalezionych w Teksasie na tygrysku odkopanym w Rosji dzięki wiecznej zmarzlinie zachowało się ciemnobrązowe futro.
„To pierwsze znalezisko, które pokaże światu, jak one naprawdę wyglądały” – oznajmił Klimowski.
Naukowcy natrafili na ciało tygryska cztery lata temu podczas odkopywania kłów mamuta w pobliżu rzeki Badiarycha na Syberii.
Leżąca nad Oceanem Arktycznym Jakucja to olbrzymi obszar zdominowany przez mokradła i lasy. Około 95 proc. jej terytorium pokrywa wieczna zmarzlina.
Wzrost temperatur wynikający ze zmian klimatycznych powoduje rozmarzanie znacznych terenów w Rosji, odsłaniając m.in. szczątki zwierząt. W tym roku naukowcy z Jakucji badali np. niedawno odkryte ciało wilka sprzed 44 tys. lat.
Tygrysy szablozębne pojawiły się na Ziemi około 4 mln lat temu, a wyginęły 12 tys. lat temu. Zamieszkiwały Amerykę, Eurazję i Afrykę.(PAP)
mw/ fit/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.