Portugalia/ W turystycznych regionach pojawiły się komary przenoszące choroby tropikalne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące pojawienia się w popularnych wśród turystów regionach tego kraju komarów przenoszących groźne zakaźne choroby tropikalne.

Jak przekazały władze portugalskiego Instytutu Higieny i Medycyny Tropikalnej (IHMT), w ostatnich tygodniach w kilku regionach kraju zaobserwowano pojawienie się komarów z gatunku Aedes albopictus.

Naukowcy z portugalskiego instytutu sprecyzowali, że najgroźniejszą z przenoszonych przez ten gatunek komara zakaźną chorobą tropikalną jest denga. Schorzenie to, które charakteryzuje się m.in. gorączką, wysypką oraz bólem głowy, stawów i mięśni, w najpoważniejszych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Według ekspertów z IHMT komary Aedes albopictus występują obecnie najliczniej na terenie aglomeracji Lizbony i w Algarve, czyli najpopularniejszych wśród turystów regionach Portugalii kontynentalnej.

“W związku z pojawieniem się tych komarów w miastach takich jak Lizbona i Faro występuje tam największe ryzyko zakażeń dengą” - napisała na swojej stronie internetowej portugalska telewizja SIC.

Ostrzeżenie przed możliwością infekcji chorobami tropikalnymi przenoszonymi przez komary wydały też w komunikacie władze lizbońskiej gminy Sao Domingos de Benfica, precyzując, że ryzyko zakażeń władze miasta potwierdziły już w porozumieniu z portugalskimi służbami medycznymi.

W wydanym oświadczeniu wezwały mieszkańców portugalskiej stolicy do działań prewencyjnych, takich jak usuwanie pojemników z wodą z otwartej przestrzeni, a także używanie repelentów i moskitier.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chemikalia w tworzywach sztucznych mogą mieć związek z setkami tysięcy zgonów na całym świecie

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera