Uczelnie i instytucje

Łódź/ Prof. Andrzej Turowski laureatem Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Historyk sztuki nowoczesnej, prof. Andrzej Turowski został laureatem Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Zwycięzca jubileuszowej, 10. edycji konkursu otrzyma 70 tys. zł na dalsze badania naukowe.

Nagrodę wręczono w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej podczas gali 10. edycji Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego - pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego, wybitnego polskiego filozofa, twórcy etyki niezależnej oraz koncepcji opiekuna spolegliwego, autora m.in. "Traktatu o dobrej robocie".

Prof. Andrzej Turowski będący znawcą polskiej, rosyjskiej i francuskiej awangardy otrzymał nagrodę za książkę "Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój", opublikowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w koedycji z Wydawnictwem Słowo/obraz terytoria.

Uzasadniając werdykt, b. rektor KUL ks. prof. Andrzej Szostek podkreślił, że jest to znakomicie napisany, celnie i bogato ilustrowany, niezwykle bogaty treściowo zbiór refleksji wybitnego znawcy awangardy o szlakach kształtowania się sztuki i rozważań nad samą sztuką. "Już to bogactwo treści i wyjątkowa erudycja autora predysponowałoby to dzieło do Nagrody im. prof. Kotarbińskiego, także przecież wielkiego erudyty i znaczącej postaci w polskiej kulturze" - mówił podczas niedzielnej uroczystości.

Zdaniem Kapituły, prof. Turowski nie jest moralistą, jego dzieło nie zawiera żadnych postulatów dotyczących dalszych losów kultury, a jednak trudno nie odczytać w nim przejmującego dramatu współczesnego człowieka, który to dramat szczególnie dobitnie wyraża sztuka. "Prof. Turowski poprzez pryzmat sztuki współczesnej i panujących w niej nurtów ukazuje nam realność groźnej przyszłości i to jest być może najgłębszy powód, by jego dwutomowe dzieło uhonorować nagrodą" – dodał ks. prof. Szostek.

Laureat w liście skierowanym do uczestników wydarzenia przyznał, że jego książkę określa kilka powiązanych idei, z których najistotniejszymi w przekonaniu autora są problemy związane z katastrofizmem i modernizmem.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego i przewodniczący Kapituły prof. Rafał Matera zaznaczył, że ustanowiona przez uczelnię w 2015 r. nagroda jest wyrazem dowodu na istnienie wyróżniającej się grupy polskich naukowczyń i naukowców podejmujących badania w szeroko pojętej humanistyce.

"Świetny pomysł to tylko część sukcesu. Nie przyniósłby wartości dodanej, gdyby nie setki autorek i autorów książek. To im, to wam zawdzięczamy rosnący wybór świetnych prac, godziny głębokich refleksji i niemożliwy do przecenienia wgląd w naturę człowieka i świata, w którym żyjemy. Dzięki nim, dzięki wam konkurs z roku na rok może się rozwijać" – podkreślił.

W tym roku na konkurs instytucje naukowe i wydawnictwa z całej Polski zgłosiły rekordową liczbę 78 prac z dziedziny humanistyki opublikowanych w 2023 r. Do nagrody nominowano pięć z nich.

Oprócz wyróżnionej publikacji, w gronie finalistów znalazły się dzieła: dr Magdaleny Chułek - "Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi", Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; dr Emili Kledzik - "Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego", Wydawnictwo "Poznańskie studia Polonistyczne"; prof. Piotra Madajczyka - "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina", Instytut Pileckiego; prof. Krzysztofa Stachewicza - "Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne", TAiWPN Universitas.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Ideą konkursu jest "dawanie dowodu na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". W dotychczasowych dziesięciu edycjach wpłynęło ponad 620 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się łącznie 50 książek.

Kapitułę nagrody tworzą wybitni polscy naukowcy, reprezentujący różne dziedziny humanistyki i jednostki badawcze.

Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W ubiegłym roku nagrodzono Jakuba Gałęziowskiego za książkę "Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", a wcześniej otrzymali ją: Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski, Zbigniew Szmyt, Maciej Świerkocki.

Z okazji 10-lecia nagrody w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego można oglądać wystawę prezentującą dokonania polskich humanistów, którzy byli nagradzani i wyróżniani w konkursie oraz przybliżającą sylwetkę patrona.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. (PAP)

Nauka w Polsce

bap/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 25.11.2024. Historyk prof. Jan Pomorski (2P), rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (3L), prof. dr hab. Iwona Hofman (L), prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (3P) oraz uhonorowane tytułem doktora honoris causa UMCS, pisarka i dziennikarka Anne Applebaum (2L), reżyserka Agnieszka Holland (C) i pisarka Olga Tokarczuk (P) w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

    Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk z doktoratami honoris causa UMCS

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera