Powstaje narzędzie do odwzorowania ludzkich organów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narzędzie, które odwzoruje kluczowe cechy ludzkich organów po to, aby można było nad nimi pracować w laboratorium, planują stworzyć laureatki grantu na prototyp, badaczki z Politechniki Warszawskiej.

Badaczki proponują narzędzie, które pozwoli uzyskać taki stopień zaawansowania badań in vitro, którego nie można osiągnąć przy stosowaniu obecnie znanych metod hodowli komórkowych. Projekt nosi nazwę CellSphereMultiFlow – informuje uczelnia na swojej stronie.

Naukowczynie uważają, że dzięki ich pomysłowi będzie można w większym stopniu prawidłowo oceniać rzeczywistą odpowiedź organizmu na lek. Ich narzędzie mogłoby umożliwić taką ocenę poza organizmem ludzkim, w warunkach laboratoryjnych. Wiąże się to ze zmniejszeniem kosztów badań przedklinicznych, ilości wykorzystywanych odczynników oraz ograniczeniem badań prowadzonych na zwierzętach.

Narzędzie CellSphereMultiFlow zostanie wykonane z materiału nadającego się do produkcji na większą skalę. W projekcie powstanie pełna technologia jego wytwarzania, obejmująca opis kolejnych kroków, w tym wymaganych procesów poprodukcyjnych.

„Do produkcji narzędzi CellSphereMultiFlow stosujemy metodę miękkiej litografii. Technologia ta jest sprawdzona i powtarzalna, nie wliczając czynnika ludzkiego, jednak jest trudna do zastosowania w skali produkcyjnej. Z tego względu pracujemy nad inną technologią oraz doborem odpowiednich materiałów – polimerów, które pozwolą na szybszą i efektywniejszą produkcję narzędzi. Prowadzone badania posłużą przyszłemu wdrożeniu i komercjalizacji” – wyjaśnia cytowana w komunikacie dr inż. Agnieszka Żuchowska z Wydziału Chemicznego PW, kierowniczka projektu i pomysłodawczyni geometrii narzędzia.

Przy projekcie pracują również dr inż. Patrycja Baranowska i dr hab. inż. Elżbieta Jastrzębska, prof. PW. Dr Żuchowska odpowiada za przeprowadzenie badań biologicznych, dr Baranowska za dopracowanie technologii produkcji, a zadaniem prof. Jastrzębskiej jest przeprowadzenie badań biozgodności materiałów z normami.

Zespół planuje uzyskać wstępne analizy, będące krokiem do uzyskania certyfikacji materiału, z którego zostanie wytworzone narzędzie CellSphereMultiFlow, co umożliwi jego zastosowanie w badaniach biologicznych. Badaczki przeprowadzą m.in. analizy przepuszczalności dla gazów, określą wartość i rodzaj przepływów oraz żywotności komórek. Na projekt otrzymały 150 tys. złotych ze środków programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera