Uczelnie i instytucje

Olsztyn/ W bibliotece uniwersyteckiej stanęła choinka z segregatorów

Fot. materiały prasowe Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Fot. materiały prasowe Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Bibliotekarze z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zbudowali 3,5-metrowej wysokości świąteczną choinkę z blisko 200 segregatorów po gazetach. Biblioteka słynie z nietypowych choinek; w przeszłości powstawały one m.in. z książek i starych komputerów.

Co roku w okolicach mikołajek w olsztyńskiej bibliotece uniwersyteckiej ustawiana jest nietypowa konstrukcja w kształcie świątecznej choinki, za każdym razem inna. Poprzednie były budowane m.in. z książek, szuflad i kart katalogowych, dyskietek i płyt CD albo przeznaczonych do recyklingu starych komputerów stacjonarnych.

"Tegoroczną choinkę zbudowaliśmy z prawie 200 segregatorów. Żeby konstrukcja była stabilna, użyliśmy też trytek, a poszczególne warstwy segregatorów są przełożone płytami ze starych regałów” - powiedziała PAP Elżbieta Stawska z Sekcji Promocji Bibliotecznej UWM.

Są to tzw. segregatory wielkoformatowe, w których dawniej przechowywane były gazety. Poszczególne warstwy mają różne kolory, z tego samego budulca powstała gwiazda na czubku bożonarodzeniowego drzewka.

Fot. materiały prasowe Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Segregatory oklejono srebrno-złotymi paskami, które kiedyś były używane do oznaczania książek. Mają przypominać błyszczące bombki. Całość konstrukcji ma 3,5 m wysokości. Budowa tej choinki trwała około dwóch tygodni.

Projekt – podobnie jak w minionych latach – ma się wpisywać w ideę "zero waste" i jednocześnie podkreślać charakter miejsca. Zdjęcia i opisy wszystkich poprzednich choinek są prezentowane na wystawie dostępnej na parterze olsztyńskiej biblioteki uniwersyteckiej.(PAP)

mbo/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Paweł Wernicki

    Redakcja miesięcznika "Delta" z Nagrodą Główną w konkursie Popularyzator Nauki

  • 09.10.2024. Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. PAP/Radek Pietruszka

    Gdynia/ Wiceszef MI: w przyszłym roku więcej pieniędzy na uczelnie morskie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera