Szwecja/ W Sztokholmie rozpoczął się Tydzień Noblowski

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tegoroczni nobliści rozpoczęli w piątek Tydzień Noblowski w Sztokholmie od wizyty w Muzeum Nagrody Nobla, do którego zbiorów przekazali osobiste pamiątki. Kolekcja wzbogaciła się m.in. o czarkę, maskę oraz kij narciarski.

We wtorek, 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, odbędzie się ceremonia wręczenia złotych medali oraz kaligrafowanych dyplomów.

Laureatka literackiej Nagrody Nobla Koreanka Han Kang podarowała niewielką czarkę. "Pisarka zanim zasiądzie do pisania wstaje rano o godzinie 5.30, idzie na spacer, a następnie pije herbatę" - podkreśliła Elin Granberg z Muzeum Nagrody Nobla.

Maskę obrzędową z Demokratycznej Republiki Kongo przekazał laureat Nagrody Nobla z nauk ekonomicznych Brytyjczyk James A. Robinson. Naukowiec w tym afrykańskim państwie prowadził badania nad wpływem instytucji na dobrobyt.

Natomiast wyróżniony Nagrodę Nobla z chemii Amerykanin David Baker pozostawił w Sztokholmie kij narciarski, służący również do spacerów. Chciał w ten sposób pokazać, w jaki sposób spędza wolny czas.

Przedmioty pozostawione przez pozostałych laureatów to m.in. paszport ukochanej babci czy figurki szachów.

Han Kang na konferencji prasowej w siedzibie Akademii Szwedzkiej została zapytana o sytuację polityczną w Korei Południowej, gdzie trwają protesty po wprowadzeniu przez prezydenta, a następnie odwołaniu przez parlament stanu wojennego. "Jestem całkowicie zszokowana, jak wszyscy" - powiedziała.

Pisarka nawiązała do swoich książek, w których porusza tematy przemocy, traumy i tożsamości. "Musimy zajrzeć do literatury, żeby nabrać sił. W ten sposób możemy spróbować rozwiązać trudną sytuację" - zaznaczyła.

Noblistka zdradziła, że w Sztokholmie chce zwiedzić mieszkanie Astrid Lindgren, której twórczość bardzo ceni.

Zgodnie z tradycją do obowiązku noblistów należą również publiczne odczyty lub wykłady. Wielu studentów i turystów poluje na autografy swoich autorytetów.

W sobotę Sztokholm zostanie rozświetlony iluminacjami inspirowanymi noblistami. W poniedziałek polska laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk weźmie udział w seminarium pt. "Przyszłość zdrowia". Jako psycholog noblistka będzie mówić o terapeutycznej roli literatury. W debacie wezmą także udział m.in. laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - Charles Rice (2020), Michael Rosbash (2017) i Drew Weissman (2013).

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.01.2025 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/ SpaceX wystrzelił dwa lądowniki księżycowe

  • 14.03.2024 EPA/ADAM DAVIS

    W środę zaplanowano siódmy testowy lot rakiety Starship

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera