Fotodetektor naśladuje pustynną mrówkę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Oczy pustynnej mrówki stały się inspiracją do zbudowania nowego fotodetektora polaryzacyjnego - informuje pismo „Science Advances”.

Fotodetektory polaryzacyjne (pol-PD) mają szerokie zastosowanie w nauce, technice i medycynie. Są obecnie stosowane na przykład do wizualizacji naprężeń polimerów i wykrywaniu obszarów nowotworowych w tkankach. Jednak dostępne na rynku fotodetektory tego rodzaju zazwyczaj wymagają dużych i skomplikowanych elementów optycznych, dlatego trudno je zminiaturyzować.

Zespół profesor Li Mingzhu z Chińskiej Akademii Nauk opracował zintegrowany na chipie fotodetektor polaryzacyjny, wzorując się na budowie oczu mrówki z rodzaju Cataglyphis.

Naukowców zainspirowała wyjątkowa zdolność tych pustynnych mrówek do widzenia spolaryzowanego światła słonecznego. Dzięki niej zwierzęta są w stanie wracać do swoich gniazd przez jałowe krajobrazy bez żadnych punktów orientacyjnych.

Dzięki opracowanej przez siebie metodzie krystalizacji nanoimprinting Li i jej grupa wytworzyli cienką warstwę monokrystalicznego perowskitu, a na jej podstawie - chip pol-PD bez żadnej dodatkowej optyki polaryzacyjnej.

Nowa metoda umożliwia wykorzystanie bioinspirowanych fotodetektorów polaryzacyjnych do zbudowania prostego, ekonomicznego i wysoce czułego systemu obrazowania polaryzacyjnego. Obrazowanie polaryzacyjne ma wiele zalet, takich jak wysoka precyzja i kontrast czy usuwanie zamgleń.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera