Katowice/ We wtorek rusza Śląskie Forum Młodych poświęcone transplantacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Donacja i transplantacja narządów będą we wtorek głównymi tematami trzeciej edycji Śląskiego Forum Młodych "Bo nowe jest nadzieją" w Spodku. Eksperci podzielą się z uczniami szkół ponadpodstawowych z regionu wiedzą o transplantologii, a osoby po przeszczepie opowiedzą swoje historie.

Do udziału jest zaproszonych ponad 5 tys. uczniów. W programie są wystąpienia ekspertów, lekarzy transplantologów, koordynatorów transplantacyjnych i osób po przeszczepach. Z młodzieżą spotkają się m.in. dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Piotr Przybyłowski i prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Maciej Kosieradzki.

Dyrektor projektu Arkadiusz Pilarz podkreślił, że Śląskie Forum Młodych jest okazja na zdobycie wiedzy o transplantacji i inspirację do podejmowania świadomych decyzji dotyczących donacji narządów. Młodzież będzie mogła zrozumieć, jaką rolę w życiu drugiego człowieka mogą odegrać decyzje o oddaniu organu.

Na scenie pojawią się też osoby po przeszczepie i opowiedzą swoje historie.

Organizatorem wydarzenia jest projekt społeczny "Bieg po Nowe Życie", a partnerami Katowice, województwo śląskie, Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek i PZU.

Poprzednie edycje forum odbyły się w Gdańsku i w Szczecinie. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Warszawa, 19.02.2025. Semiotyk, dyrektor MHP dr hab. Marcin Napiórkowski (L), historyk kultury dr Ada Arendt (P), historyk i ekolog prof. Adam Izdebski (2L), aktywistka ekologiczna Zuzanna Karcz (2P) podczas debaty: "Jakiej historii potrzebujemy na uniwersytecie, w szkole i w muzeach, żeby budować społeczeństwo zdolne sprostać wyzwaniom klimatycznym?", 19 bm. w Muzeum Histoprii Polski w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    Debata w Muzeum Historii Polski: Po co uczyć historii w czasie katastrofy klimatycznej?

  • 19.02.2025. Inauguracja projektów Teaming for Excellence w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. Teaming for Excellence finansowane są przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa na rzecz badań i innowacji. (amb) PAP/Tomasz Gzell

    Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera