Dwa gatunki człowiekowatych zeszły się 1,5 mln lat temu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ślady stóp sprzed 1,5 mln lat wskazują, że dwa gatunki człowiekowatych żyły ze sobą po sąsiedzku – dowodzą naukowcy na łamach pisma „Science”.

Około półtora miliona lat temu na upalnej sawannie, pełnej dzikiej zwierzyny, minęły się osobniki należące do dwu zupełnie różnych gatunków homininów. Być może szukały w tym miejscu pożywienia. Ich ślady odcisnęły się w grząskim gruncie. Ślady odkryto na brzegu Jeziora Turkana w Kenii.

Jest to pierwszy przykład, kiedy obok siebie występują ślady stóp przedstawicieli dwóch różnych prehistorycznych gatunków człowiekowatych.

Homininy to zbiorcza nazwa gatunków, w tym naszego, które rozdzieliły się ok. 6-7 mln lat temu od tzw. wielkich małp człekokształtnych (goryle, szympansy, bonobo, orangutany).

Odkrycie dostarcza dowodu na to, że różne gatunki człowiekowatych żyły obok siebie w tym samym miejscu i czasie.

Zdaniem naukowców ślady pozostawiły homininy należące do gatunków Homo erectus i Paranthropus boisei, dwa najpowszechniej występujące w epoce plejstocenu.

Współautor badań, Craig Feibel z Rutgers School of Arts and Sciences (USA), uważa, że osobniki pojawiły się w tym samym miejscu w podobnym czasie, dzieliło je najwyżej kilka godzin. Może zatem utrzymywały ze sobą kontakt wzrokowy.

„Dzięki tego rodzaju danym możemy zobaczyć, jak żyjące miliony lat temu gatunki przemieszczały się w swoim środowisku i wchodziły w interakcje ze sobą. To coś, czego nie możemy uzyskać analizując kości ani narzędzia kamienne” – opisuje współautor, Kevin Hatala z Chatham University w Pittsburghu (USA).(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.01.2025 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/ SpaceX wystrzelił dwa lądowniki księżycowe

  • 14.03.2024 EPA/ADAM DAVIS

    W środę zaplanowano siódmy testowy lot rakiety Starship

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera