Wybitny neurochirurg prof. Marek Harat w czwartek otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzej Śniadeckich (PBŚ). Jego zasługą jest m.in. wprowadzenie w Polsce nowoczesnej psychochirurgii.
Prof. Harat wykorzystując własną nowatorską metodę przeprowadził wiele pionierskich operacji, stosowanych m.in. w leczeniu choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, depresji, zaburzeń łaknienia z patologiczną otyłością, mózgowego porażenia dziecięcego oraz zaburzeń zachowań z agresją i autodestrukcją.
Harat urodził się 9 sierpnia 1958 r. w Libiążu (woj. małopolskie). W 1983 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Medycznym Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Po ukończeniu stażu w jednostce wojskowej w 1985 r. rozpoczął pracę w Klinice Neurochirurgii WAM po kierunkiem prof. Andrzeja Radka. Specjalizację z neurochirurgii uzyskał w 1990 r. Tytuł doktora nauk medycznych otrzymał w 1988 r., tytuł doktora habilitowanego w 1997 r., a tytuł profesora - w 2012 r.
Od 1994 r. do 2019 r. prowadził Klinikę Neurochirurgii w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. W latach 2004-2022 pracował na Wydziale Nauk o Zdrowiu w bydgoskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest konsultantem w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz w Zakładzie Neuroonkologii i Radiochirurgii Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Od maja 2023 r. zatrudniony jest na stanowisku profesora na Wydziale Medycznym PBŚ.
Rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski podkreślił, że prof. Harat "na kartach polskiej medycyny zapisał się jako twórca współczesnej psychochirurgii", uczestniczył w wielu programach badawczych kluczowych dla rozwoju neuroonkologii i neurochirurgii czynnościowej. Prof. Adamski zaznaczył, że dzięki m.in. jego zaangażowaniu utworzony został Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej.
Laudację na cześć nowego doktora h.c. PBŚ wygłosił psychiatra prof. Aleksander Araszkiewicz z wydziału medycznego uczelni, który przestawił jego zainteresowania i dokonanie naukowe. Początkowo prof. Harat skupiał się na problematyce urazów układu nerwowego, a kolejnymi obszarami badań była chirurgia kręgosłupa oraz neurochirurgia czynnościowa i zabiegi stereotaktyczne.
Najbardziej rozpoznawalną częścią dorobku profesora jest wprowadzenie w Polsce nowoczesnej psychochirurgii. Zastosował ablacyjne zabiegi chirurgiczne, a następnie neuromodulację, czyli zastąpienie zabiegów ablacyjnych operacjami implantacji stymulatorów mózgu, a więc procedurami w pełni odwracalnymi.
"Ostatnią obejmującą największą liczbę publikacji, wręcz fascynacją naukową prof. Harata jest neuroonkologia" - zaznaczył prof. Araszkiewicz.
Jeden z recenzentów w postępowaniu o nadanie tytułu doktora h.c., prof. Zenon Mariak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślił, że "podsumowanie osiągnięć prof. Harata prowadzi do nieodpartego wniosku, że mamy do czynienia z postacią wybitną, łączącą w sobie cechy doskonałego lekarza-klinicysty oraz osoby obdarzonej pasją społeczną".
Prof. Harat jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nerouchirugów, a także członkiem Rady Naukowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jest też promotorem 15 rozpraw doktorskich i kierownikiem specjalizacji pięciu neurochirurgów. Otrzymał wiele nagród państwowych, uczelnianych, jak również przyznawanych przez pacjentów. W 2020 r. otrzymał tytuł "Bydgoszczanina Stulecia", przyznany z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do macierzy. Został też uhonorowany w Bydgoskiej Alei Autografów na Starym Mieście.(PAP)
Nauka w Polsce
rau/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.