Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Standaryzowany ekstrakt z grzyba shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby, i to na dwa sposoby - informuje „American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology“.

Przewlekłe działanie szkodliwych czynników na wątrobę może prowadzić do stanu zapalnego, który powoduje włóknienie tego narządu. Proces włóknienia przyspiesza, gdy uaktywniają się komórki gwiaździste, co często prowadzi do marskości lub raka wątroby - w obu przypadkach stanowi to śmiertelne niebezpieczeństwo.

Ponieważ nie ma skutecznych leków na marskość wątroby, hamowanie aktywacji komórek gwiaździstych jest uważane za skuteczny sposób kontrolowania postępu włóknienia wątroby.

"Szacuje się, że jedna na 3-4 osoby na świecie cierpi na stłuszczeniową chorobę wątroby, w której dochodzi do nieprawidłowego gromadzenia się lipidów, co jest prekursorem włóknienia. Dlatego ważne jest zapobieganie postępowi włóknienia wątroby na wczesnym etapie" — podkreślił dr Hayato Urushima, adiunkt Graduate School of Medicine na Osaka Metropolitan University.

Zespół Urushimy zbadał, w jaki sposób AHCC (standaryzowany ekstrakt z hodowanej grzybni Lentinula edodes), chroni wątrobę.

Lentinula edodes, szerzej znany jako shiitake (po polsku: twardnik japoński) to gatunek grzyba od tysięcy lat stosowany w kuchni i medycynie krajów Azji Wschodniej. Współczesne badania potwierdziły jego właściwości przeciwnowotworowe, zdolność do obniżania poziom cholesterolu i ochronne działanie na wątrobę. Shiitake wykazuje też działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Jak wskazują wyniki badań (DOI: 10.1152/ajpgi.00134.2024) na myszach, AHCC wydaje się działać na dwóch ścieżkach, które prowadzą do zahamowania włóknienia wątroby, co może zapobiec marskości tego narządu.

Za pośrednictwem kanału TLR2 (białko receptora typu Toll), AHCC indukował cytoglobinę, która zmniejszała poziom reaktywnych form tlenu. Natomiast za pośrednictwem kanału TLR4 suplement tłumił ekspresję kolagenu w wątrobie myszy.

"Naszym celem jest przeprowadzenie badań klinicznych w celu potwierdzenia skuteczności AHCC u pacjentów z włóknieniem wątroby, aby zbudować bardziej wiarygodne dowody naukowe" — zaznaczył dr Urushima.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Udomowione bakterie wytwarzają ser gruyère

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera