Toksykolog: łączenie alkoholu ze środkami psychoaktywnymi - skrajnie niebezpieczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dobra zabawa bez alkoholu jest możliwa, a szczególnie niebezpieczne jest łączenie go ze środkami psychoaktywnymi - przestrzegł przed tegorocznym sylwestrem toksykolog ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu dr Mariusz Kicka.

Dr Kicka z Oddziału Toksykologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu podkreślił, że warto zwracać uwagę, czy dana substancja pochodzi ze sprawdzonego źródła, nie jest zanieczyszczona lub nie zawiera składników nienadających się do spożycia.

Toksykolog w przygotowanym przez placówkę we wtorek nagraniu zaapelował, aby zabawa była przede wszystkim ostrożna.

"W tym dniu wielu ludzi spożywa dość spore ilości alkoholu. Konsekwencje takiej zabawy mogą być poważne, zwłaszcza jeżeli się przesadzi z ilością alkoholu, a biorąc pod uwagę to, że jest pora zimowa, każda sytuacja wiążąca się np. z zaśnięciem czy utratą przytomności przy obniżonej temperaturze może się skończyć tragicznie" - zastrzegł lekarz.

Przypomniał, że człowiek pod wpływem alkoholu ma zaburzoną ocenę rzeczywistości, krytycyzm, sprawność ruchową. Spożycie alkoholu może się też wiązać z określonymi poważnymi, znanymi powszechnie skutkami zdrowotnymi.

Dr Kicka przyznał, że na toksykologię w sosnowieckiej św. Barbarze trafiają m.in. pacjenci po spożyciu alkoholu spoza miejsc jego oficjalnej sprzedaży.

"Ryzyko spożywania napojów, które pochodzą z niewiadomego źródła, jest naprawdę duże: może się kończyć hospitalizacją, a czasami może zakończyć się śmiertelnie" - podkreślił.

Zaakcentował, że niezależnie od samego szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie i bezpieczeństwo, łączenie go z innymi substancjami psychoaktywnymi czy odurzającymi, to już "narażanie się na skrajne niebezpieczeństwo". "Alkohol potęguje działanie wszystkich substancji psychoaktywnych i może to skutkować nie tylko zachorowaniem, ale również dużym prawdopodobieństwem zgonu" - wyjaśnił toksykolog.

"Apeluję o dobrą zabawę, która niekoniecznie musi wiązać się ze spożywaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Bez tego też można się bawić znakomicie" - stwierdził dr Kicka.

Podczas ubiegłorocznego Sylwestra odnotowano wypadki i przestępstwa, również kryminalne, związane z nieodpowiedzialnym stosowaniem alkoholu. Np. w woj. śląskim policjanci musieli zaopiekować się sześcioletnim chłopcem, którego matka, kompletnie zatruta alkoholem, leżała na trawniku podczas plenerowej imprezy sylwestrowej w Chorzowie.(PAP)

mtb/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pediatra: objawy nowotworów u dzieci często przypominają inne choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: lekarze powinni zachęcać pacjentów do aktywności fizycznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera