W.Brytania/ Odkryto największe w kraju miejsce ze śladami dinozaurów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - podały w czwartek uniwersytety w Oksfordzie i Birmingham. Jest to największe stanowisko tego typu odkryte w Wielkiej Brytanii.

Ślady zostały pozostawione 166 milionów lat temu przez pięć dinozaurów. 8 stycznia zostaną one zaprezentowane szerokiej publiczności w programie archeologicznym "Digging for Britain" na kanale BBC Two.

Najdłuższy ze śladów pozostawionych przez jednego z prehistorycznych gadów rozciąga się na długości 150 metrów i znajduje się w kamieniołomie Dewars Farm. Według naukowców miejsce to jest "prawdziwą autostradą dinozaurów", bowiem w okresie środkowej jury krzyżowały się tam ścieżki roślinożerców i mięsożerców.

"Bardzo rzadko można znaleźć ślady w tak dużej liczbie w jednym miejscu i na tak dużym terenie" – powiedziała Emma Nicholls, paleontolog kręgowców z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jej zdaniem może to być również jedno z największych miejsc tego typu na świecie.

Pierwsze ze śladów odkrył w czerwcu Gary Johnson, operator koparki w kamieniołomie należącym do firmy Smiths Bletchington. "Zdałem sobie sprawę, że byłem pierwszą osobą, która je widziała. To było nierealne" – powiedział BBC. W kolejnych dniach około 100 osób wzięło udział w wykopaliskach nadzorowanych przez oba uniwersytety.

Naukowcy nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie. Według Richarda Butlera z uniwersytetu w Birmingham mógł przyczynić się do tego nagły mróz, który zakonserwował odciski.

Cztery ślady zostały pozostawione przez zauropody, roślinożerne dinozaury o długiej szyi, osiągające długość do 18 metrów. Ślady te przypominają ślady słonia, są jednak znacznie większe.

Piąty ślad pozostawił prawdopodobnie megalozaur, największy drapieżnik okresu jurajskiego w Anglii, który chodził na dwóch nogach i którego trzy pazury są wyraźnie odciśnięte w ziemi.

Jak pisze agencja AFP w 1997 roku w tym samym rejonie odkryto inne stanowisko z około 40 śladami dinozaurów, jednak obecnie nie jest ono dostępne, a zebrane wówczas informacje nie zostały podane do publicznej wiadomości. (PAP)

zm/ bst/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcom udało się zamienić komórki nowotworowe z powrotem w normalne

  • Fot. Adobe Stock

    Wirus opryszczki może sprzyjać chorobie Alzheimera

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera