Rośnie zainteresowanie możliwością odbywania zajęć na różnych uczelniach w ramach realizowanego w Poznaniu programu PoMost. W przedsięwzięciu bierze udział osiem uczelni stolicy Wielkopolski, właśnie ruszyła rekrutacja do trzeciej edycji programu.
PoMost to program wymiennego kształcenia studentów pomiędzy partnerskimi uczelniami Poznania. Jak podkreśliła rzeczniczka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) Małgorzata Rybczyńska, jest to pierwszy tego typu projekt w skali kraju.
„Zasada jest prosta: student jednej uczelni znajduje ciekawy przedmiot na innej uczelni. Składa więc wniosek, a dziekani po obu stronach podejmują decyzję. Jeżeli jest ona pozytywna, student realizuje ten przedmiot i musi go zaliczyć. Chodzi na wykłady i ćwiczenia, musi zaliczać kolokwia i egzamin w sesji. Wszystko odbywa się bezpłatnie” – powiedziała rzeczniczka UAM.
Program ruszył w semestrze letnim w 2024 roku. „W pierwszej edycji z UAM skorzystało 10 osób, w drugiej już 25. Rośnie także liczba chętnych z innych uczelni. Do UAM w pierwszej edycji trafiło 7 osób z innych uczelni, a w drugiej już 18” – podała rzeczniczka.
Program realizują wspólnie: Akademia Muzyczna im I. J. Paderewskiego, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Małgorzata Rybczyńska poinformowała, że wśród uczestników programu została przeprowadzona ankieta ewaluacyjna.
„Wśród najważniejszych zalet programu wymieniali możliwość poszerzania horyzontów, rozwoju zainteresowań, poznania innej uczelni, a także uzupełnienie programu studiów i nawiązanie kontaktów naukowych. Wskazali też to, co w kolejnych edycjach chcieliby ulepszyć, np. możliwość zmiany wybranego przedmiotu, problemy z pokrywającymi się planami zajęć na obu uczelniach czy kwestie wpisów w system USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów)” - powiedziała.
W programie mogą wziąć udział studenci I i II stopnia studiów, studiów magisterskich, a także cudzoziemcy. Według autorów programu daje on studentom dużo większe możliwości rozwoju, ale także pokazuje wyjątkową współpracę i integrację poznańskich uczelni.(PAP)
Nauka w Polsce
rpo/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.