Portugalia/ U stóp najwyższej góry kraju znaleziono grotę z licznymi strukturami geologicznymi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U stóp najwyższej góry Portugalii, stratowulkanu Pico, znaleziono grotę o ważnym znaczeniu geologicznym - przekazały władze archipelagu Azorów, w których skład wchodzi wyspa Pico, na której dokonano odkrycia.

Jak poinformował sekretarz ds. ochrony środowiska w autonomicznym rządzie regionu Azorów Alonso Miguel, jaskinia a pochodzenie wulkaniczne i ostała nazwana Grotą Santana. Ma ona wysokość od 0,7 m do 5 m oraz szerokość od 2 do 5 m.

Wyjaśnił, że licząca 170 metrów długości jaskinia została odkryta przypadkowo pod koniec 2024 r. w trakcie prac przy budowie linii energetycznej w gminie Santo Antonio, na środkowym zachodzie wyspy Pico.

Według Miguela a grota ma duże znaczenie geologiczne - jej wnętrze jest pod względem struktury urozmaicone i “bardzo dobrze zachowane”.

"Wśród ważnych struktur geologicznych są tam m.in. stalaktyty, pęcherzyki gazu, boczne ławki, nakładające się na siebie kanaliki, kule lawy, a także prążkowane ściany" - opisał.

W jaskini niebawem ruszą badania geologiczne i biologiczne.

"W jaskini potwierdzono w ramach wstępnego badania obecność kolonii bakterii, pajęczaków, a także znaleziono kości małych zwierząt" - poinformował Alonso Miguel.

Sięgający 2351 m n.p.m. wulkan Pico po raz ostatni wszedł w fazę erupcji w XVIII w. Doszło do niej w południowo-wschodniej części tej góry.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda BepiColombo po raz 6. minęła Merkurego

  • Fot. Adobe Stock

    Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera