Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Indyjska agencja kosmiczna ISRO podała w czwartek, że po raz pierwszy pomyślnie przebiegło połączenie dwóch indyjskich satelitów w przestrzeni kosmicznej. Informację tę przekazał portal The Hindu, który podkreślił, że tym samym Indie stały się czwartym państwem na świecie, po USA, Rosji i Chinach, które dysponuje taką technologią.

Misja o nazwie SpaDeX (Space Docking Experiment) rozpoczęła się 30 grudnia 2024 r., kiedy to jedną rakietą PSLV-C60 30 wystrzelono dwa satelity: SDX01 zwany Chaser i SDX02 - Target. Pierwszy termin dokowania był planowany na 7 stycznia, ale kilka razy trzeba go było przełożyć z powodu usterek technicznych.

Każdy z satelitów waży ok. 220 kg i od momentu startu podróżują w kosmosie z dokładnie dobraną prędkością. W czwartek rano naukowcy zaczęli stopniowo zmniejszać prędkości obu obiektów tak, by zbliżyć je na odległość zaledwie 3 m. Po połączeniu za pomocą odpowiednich części satelity zostały idealnie zespolone tworząc szczelne przejście, które w przyszłości umożliwi np. bezpieczne przenoszenie materiałów lub przemieszczanie się załogi.

W ciągu najbliższych dwóch, trzech dni ma zostać przeprowadzony jeden z najważniejszych eksperymentów, czyli przesył energii elektrycznej między obiektami. Ostatnią częścią testu będzie próba odłączenia i rozdzielenia Chasera i Targeta. Następnie satelity rozmieszczą na orbicie instrumenty naukowe i kamery, które przez następne dwa lata będą mierzyć promieniowanie w kosmosie i monitorować zasoby naturalne na Ziemi.(PAP)

mzb/ piu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda BepiColombo po raz 6. minęła Merkurego

  • Fot. Adobe Stock

    Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera