Badania niemieckiego zespołu wskazują, że materiał tworzący Księżyc niemal w całości pochodzi z Ziemi. Prawie nie ma w nim Tei – ciała, które miało zderzyć się z naszą planetą, tworząc Srebrny Glob.
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Getyndze oraz Instytutu Maxa Plancka ds. Badań Układu Słonecznego przedstawił kolejny element układanki dotyczącej powstania Księżyca oraz obecności wody na Ziemi.
Dominująca obecnie teoria głosi, że Księżyc powstał w wyniku zderzenia młodej Ziemi z protoplanetą Teją (Tytanidą).
Nowe pomiary wskazują jednak, że Księżyc uformował się z materiału wyrzuconego z płaszcza Ziemi, przy niewielkim udziale materii pochodzącej od Tei.
Naukowcy przeanalizowali izotopy tlenu pobrane z 14 próbek pochodzących z Księżyca i przeprowadzili 191 pomiarów na minerałach z Ziemi. Wykorzystali do tego metodę, w której tlen jest uwalniany ze skał za pomocą lasera.
Nowe pomiary wykazały bardzo wysokie podobieństwo między próbkami pobranymi z Ziemi i tymi z Księżyca.
Izotopowe podobieństwo między Ziemią a Księżycem tak naprawdę już jest od dawna nierozwiązanym problemem, określanym mianem kryzysu izotopowego.
„Jedno z wyjaśnień jest takie, że Teja utraciła swój skalny płaszcz w wyniku wcześniejszych zderzeń, a następnie uderzyła w młodą Ziemię niczym metalowa kula armatnia” – mówi prof. Andreas Pack, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2321070121 ).
„Gdyby tak było, Teja stałaby się częścią rdzenia Ziemi, a Księżyc uformowałby się z materiału wyrzuconego z płaszcza planety. To wyjaśniałoby podobieństwo w składzie Ziemi i Księżyca” – tłumaczy.
Uzyskane dane dostarczają również nowego wglądu w historię wody na Ziemi.
Otóż według powszechnego założenia, woda dotarła na planetę dopiero po uformowaniu się Księżyca, w wyniku serii kolejnych zderzeń z kosmicznymi skałami.
Ponieważ Ziemia była znacznie częściej uderzana przez te ciała, niż Księżyc, powinny istnieć również mierzalne różnice między izotopami tlenu na Księżycu i na Ziemi, w zależności od pochodzenia materiału, który uderzył w planetę.
Jednak według nowych danych tak nie jest i wiele rodzajów meteorytów można wykluczyć jako przyczynę wspomnianych zderzeń.
„Nasze dane można szczególnie dobrze wyjaśnić za pomocą jednej klasy meteorytów, zwanej chondrytami enstatytowymi. Są one izotopowo podobne do Ziemi i zawierają wystarczającą ilość wody, by być jedynym źródłem wody na Ziemi” – dodaje. (PAP)
Marek Matacz
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.