Regularne ćwiczenia aerobowe mogą w istotny sposób ograniczyć odkładanie się w mózgu białek powiązanych z chorobą Alzheimera – wynika z badania, które publikuje czasopismo „Brain Research”.
Naukowcy brytyjscy z University of Bristol (UK) oraz naukowcy brazylijscy z Universidade Federal de Sao Paulo prowadzili badania na starszych szczurach – w wieku 18 miesięcy.
Analizowano wpływ aerobowej aktywności fizycznej (określanej też jako wysiłek fizyczny wytrzymałościowy) na hipokampa – obszar mózgu, który jest zaangażowany w procesy pamięciowe i uczenie się.
U szczurów, które były aktywne fizycznie (wykonywały ćwiczenia aerobowe) naukowcy stwierdzili w neuronach mniejszą akumulację włókien białka tau (redukcja o 63 proc.), płytek amyloidowych (o 76 proc.) oraz jonów żelaza (o 58 proc.). Są to podstawowe patologiczne zmiany w chorobie Alzheimera.
Liczba neuronów piramidowych i ziarnistych, w których stwierdzono włókna tau była czterokrotnie mniejsza u gryzoni ćwiczących.
Odnotowano również: wzrost liczebności ochronnych dla neuronów komórek o nazwie oligodendrocyty (komórki glejowe), redukcję procesu zapalnego w mózgu oraz obumierania neuronów, a także lepszą komunikację między komórkami nerwowymi.
„Alzheimer jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, obecnie nieuleczalną, która dotyczy milionów ludzi na świecie. I chociaż wiadomo, że ćwiczenia fizyczne pozwalają ograniczyć spadek zdolności poznawczych, mechanizmy komórkowe stojące za ich działaniem ochronnym pozostawały nieuchwytne – aż do teraz” – skomentował współautor pracy dr Augusto Coppi z University of Bristol. Jego zdaniem wyniki najnowszego badania wskazują, że ćwiczenia aerobowe nie tylko mogą pomóc w ochronie zdrowych komórek nerwowych, ale też odgrywają istotną rolę w przywracaniu równowagi w starzejącym się mózgu.
Badacze planują przeprowadzenie podobnych badań w grupie ludzi. Liczą, że potwierdzą one obserwacje uzyskane w badaniach na zwierzętach.
Ich zdaniem włączenie regularnych ćwiczeń aerobowych do codziennych aktywności może odegrać kluczową rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera lub spowolnianiu jej rozwoju. Ponadto decydenci powinni priorytetowo traktować inicjatywy mające na celu angażowanie starzejących się społeczeństw w regularną aktywność fizyczną, oceniają autorzy pracy.
Ćwiczenia aerobowe to takie, w których tętno nie przekracza 70 proc. tętna maksymalnego, a energia do pracy mięśni pochodzi głównie z przemian komórkowych zużywających tlen.(PAP)
jjj/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.