Francja/ 60 krajów - bez USA i W. Brytanii - podpisało deklarację szczytu w sprawie AI

Fot. Adobe Stock. Wygenerowano przy użyciu AI
Fot. Adobe Stock. Wygenerowano przy użyciu AI

Co najmniej 60 krajów podpisało deklarację końcową odbywającego się w Paryżu szczytu AI Action Summit. Wśród sygnatariuszy są Unia Europejska i Polska, nie ma natomiast Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Deklaracja nie jest wiążąca.

Źródło w rządzie brytyjskim, na które powołuje się agencja Reutera, powiedziało, że Londyn miał zastrzeżenia do niektórych sformułowań, których nie mógł zmienić. Źródło to oceniło, że stanowisko, jakie uzgodniono w Paryżu, odbiega znacznie od pierwszego szczytu na temat AI, zorganizowanego w 2023 roku przez Wielką Brytanię. Ten pierwszy szczyt koncentrował się na kwestiach minimalizowania ryzyka związanego z AI.

Deklaracja końcowa, podpisana w szczególności przez Chiny i Indie, mówi o "inkluzywnym" i "etycznym" podejściu do rozwoju AI.

"Szczyt unaocznił konieczność różnorodności ekosystemu AI. Określił podejście inkluzywne, otwarte i wielostronne, które pozwoli, aby AI była etyczna, pewna, bezpieczna, godna zaufania i zorientowana na prawa człowieka i na osobę ludzką" - głosi dokument. Deklaracja mówi też o pilnej potrzebie "zmniejszenia nierówności i pomagania krajom rozwijającym się, by wzmocniły swoje możliwości w sferze sztucznej inteligencji".

Sygnatariusze deklaracji wyróżnili najważniejsze priorytety; m.in. postulat, by AI była "otwarta dla wszystkich, inkluzywna", a także "przejrzysta". Zgodzili się także, że należy wspierać takie stosowanie AI, który miałoby "pozytywny wpływ dla przyszłości pracy i rynku pracy". W dokumencie mowa jest także o "wzmocnieniu współpracy międzynarodowej", potrzebie "globalnej refleksji" zwłaszcza nad kwestiami bezpieczeństwa, a także poszanowaniu prawa międzynarodowego, w tym: praw człowieka, równości płci, jak również praw dotyczących własności intelektualnej.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock. Wygenerowano przy użyciu AI.

    Na szczycie AI Action w Paryżu badacze przeciwko tworzeniu „kopii człowieka”

  • Fot. Adobe Stock

    Dane z sondy pozwoliły lepiej zrozumieć naturę wiatru słonecznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera