Historia i kultura

Poznań/ Pozostałości średniowiecznej osady na budowie zbiornika retencyjnego

Poznań, 02.12.2010. Zasypany śniegiem Stary Rynek w Poznaniu . PAP/Adam Ciereszko
Poznań, 02.12.2010. Zasypany śniegiem Stary Rynek w Poznaniu . PAP/Adam Ciereszko

Pozostałości średniowiecznej osady odkryto w czasie badań archeologicznych towarzyszących budowie zbiornika retencyjnego w Poznaniu. Jak na razie badacze natrafili w tym miejscu głównie na fragmenty ceramiki - poinformował w czwartek poznański magistrat.

W komunikacie urzędu miasta wskazano, że na poznańskiej Łacinie, między ul. Niemena a Sobczaka, od stycznia powstaje otwarty zbiornik retencyjny o pojemności około 1,9 tys. m sześc. Pracom przygotowawczym na placu budowy towarzyszą badania archeologiczne. "Wcześniej w okolicy już znajdowano interesujące archeologów artefakty" - zaznaczono w informacji.

"Według wstępnych założeń, na placu budowy zbiornika odkryto pozostałości po średniowiecznej osadzie. Do tej pory archeolodzy natrafili głównie na fragmenty ceramiki z czasów średniowiecza i okresu nowożytnego" - powiedział cytowany w publikacji Marcin Ignaczak, członek zespołu koordynującego prace z ramienia Fundacji Badań Interdyscyplinarnych.

Dodał, że prace ziemne podzielono na etapy. Badacze najpierw delikatnie ściągają wierzchnią warstwę gruntu, a następnie sprawdzają teren pod kątem obecności ciekawych obiektów lub nawarstwień archeologicznych. "W przypadku trafienia na wartościowe znalezisko - dalsze prace w danym miejscu prowadzone są ręcznie" - zapewnił.

Magistrat podał, że więcej informacji na temat przeszłości badanego obszaru będzie można poznać po odsłonięciu całego stanowiska i zbadaniu wszystkich przedmiotów.

Budowany na Łacinie zbiornik retencyjny ma odciążyć kanalizację deszczową podczas bardziej intensywnych opadów. Woda ze zbiornika ma być odprowadzana systemem istniejących kanałów do Warty oraz wykorzystywana do podlewania roślin nasadzonych w ramach tej inwestycji. Na obszarze wokół zbiornika ma powstać strefa rekreacyjna.(PAP)

szk/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mikołaj Kopernik urodził się 552 lata temu; we Fromborku msza i nowa wystawa

  • Źródło: Stowarzyszenie Inventum

    Śląskie/ Rzymski miecz sprzed 2 tysięcy lat odkryty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera