
Studentki co najmniej drugiego roku kierunków ICT, czyli np. informatyki, matematyki czy telekomunikacji, mogą się zgłaszać do projektu Klub Cyfrowych Możliwości. W ramach niego poprowadzą warsztaty z nowych dla uczniów szkół podstawowych.
Kierunki studiów związane z ICT to kierunki obejmujące szeroko rozumiane dziedziny związane z technologiami, telekomunikacją oraz wybrane dziedziny ścisłe (informatyka, matematyka) i inżynierskie.
Program NASK i Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog ma być dla uczestniczek szansą na zdobycie stypendium, referencji, nowych umiejętności i wiedzy - zapowiedziano w przesłanym PAP komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
Program ma pomóc dzieciom rozwijać umiejętności z zakresu nowych technologii, a zarazem promować kobiety w roli ekspertek IT i prezentować je jako wzory do naśladowania. Program ma również przełamywać stereotypy dotyczące zawodów postrzeganych jako męskie lub kobiece. Celem projektu jest również wyrównywanie szans edukacyjnych pomiędzy małymi ośrodkami miejskimi i obszarami wiejskimi a większymi ośrodkami miejskimi.
"Różnorodność to kluczowy element nowoczesnych zespołów technologicznych, dlatego warto wspierać kobiety w rozwijaniu karier w branży ICT. Chcemy, aby młode kobiety miały równe szanse na zdobywanie zaawansowanych kompetencji cyfrowych i rozwój zawodowy, co pozwoli im osiągnąć sukces. Właśnie dlatego obok konkursu "Zostań cyfrową ekspertką", który ma zwiększyć liczbę specjalistek ICT, realizujemy także inicjatywy takie jak Klub Cyfrowych Możliwości" – powiedział cytowany w komunikacie wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
W ramach KCM w latach 2025-2029 w całej Polsce dla młodych ludzi z klas IV-VIII szkół podstawowych organizowane będą bezpłatne warsztaty z zakresu nowych technologii i kompetencji cyfrowych. Ponad połowę (60 proc.) uczestników grup warsztatowych będą stanowiły dziewczęta. Zajęcia będą organizowane w cyklach czterodniowych – w czasie wakacji letnich i ferii zimowych – oraz jednodniowych – w październiku. Pierwsze wakacyjne zajęcia odbędą się latem.
"W tym projekcie zależy nam na promowaniu wzorów do naśladowania. Chcemy zachęcać dziewczęta w wieku szkolnym do związania swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej z ICT, ale także wspierać rozwój młodych kobiet - studentek, które już wybrały tę ścieżkę" – mówi Przemysław Kuna z NASK.
Aby się zgłosić do udziału w projekcie, należy wypełnić krótki formularz na stronie klubcyfrowychmozliwosci.pl. Na tej samej stronie znajduje sie też więcej informacji o projekcie.
Projekt "Klub Cyfrowych Możliwości" jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), a jego budżet to ponad 24 mln zł. (PAP)
lt/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.